Дрогобицький район Львівська область
Пт, 03.05.2024, 02:46
Меню сайту

Категорії розділу
Історія [19]
Знай наших [5]
Інше [9]

Свіжі коментарі

Пошук

Друзі сайту
сайт села Квітневе

Опитування
Звідки Ви?
Всього відповіди: 993

Для ознайомлення

Головна » Статті » Статті на місцеву тематику » Історія

Село Уличне крізь призму століть
Паралельно того дня у школі відбулося засідання методичного об’єднання вчителів історії, а також відкритий урок у десятому класі.

Словом, і гостей ЗСШ Уличного мала чимало, й програма була насиченою і змістовною.

Спершу присутніх привітав методист управління освіти, молоді та спорту Дрогобицької РДА Андрій Яник. Відтак доцент, заступник декана істфаку Дрогобицького вишу Світлана Біла розповіла про плідну та постійну співпрацю університету й зокрема факультету зі школами району, зокрема – з педагогами Уличного. Підкреслила, що між ДДПУ й управлінням освіти РДА вже багато років існує угода про співпрацю, й подібні нинішній конференції та зустрічі давно вже стали традиційними.

Багатолітній директор школи (директорує майже 22 роки), випускник фізико-математичного факультету (1976 р.) Ярослав Савчин, у короткій промові розповів про школу, зокрема зауважив, що в Уличному, найбільшому селі на Дрогобиччині й четвертому за величиною в області, «підвищений педагогічний фон». Школа теж є найбільшою на теренах Землі Дрогобицької.  Нині тут працює 55 вчителів (проживає дещо більше, але працюють вони не вдома). Навчається ж в ЗСШ 431 учень. Й на відміну від багатьох інших шкіл кількість вихованців тут не зменшується, а навпаки зростає.

Всі педагоги – випускники ДДПУ імені Франка різних років, й між різними генераціями вчителів, як зазначив директор школи, існує тісна співпраця та обмін досвідом.

Торік 30 одинадцятикласників успішно пройшли ЗНО, вісім випускників стали медалістами. А 17 з тих, хто торік отримав атестати Уличненської школи, нині навчаються у вишах Дрогобича, Львова, Києва…

На завершення представлення школи Ярослав Савчин зауважив не випадковість того, що в День боротьби за скасування рабства, в той час, коли Україна виборює свою європейськість на Майдані й прагне позбутися совкової спадщини, в Уличному відбувається захід, присвячений більш ніж півтисячолітній історії села.

Після виступу керівника школи гостей запросили на відкритий урок «Наш край у роки Першої світової війни» у десятий клас. Проводив його Володимир Савчин, теж випускник історичного факультету Дрогобицького Франкового університету.


Урок – це стало помітно з перших же хвилин – був не показовим для візитерів і районного методоб’єднання. Це був справді високопрофесійний і цікавий урок, побудований переважно на місцевому матеріалі, в якому неабияку активність проявили учні, які, як було видно небайдужі до історії своєї малої вітцівщини.

Учитель захоплено розповідав про мало ще знані факти та імена, пов’язані з легендарним Українським Січовим Стрілецтвом.

Вразила й підготовка учнів, їх уміння працювати з документами, а також пошукова робота, котру здійснюють школярі спільно зі своїм наставником Володимиром Савчиним і те, що впорядкували поховання Січових стрільців, котрі полягли в боях на околиці Уличного на Лютичині.


Урок було проведено з використанням сучасних технічних засобів, зокрема – мультимедійної дошки, якій по-доброму позаздрили й учителі району, й навіть викладачі університету, адже   мало яка учельня сьогодні, на жаль,  може похвалитися таким диво-»ґаджетом».

Після обговорення уроку на завершення дня історії в Уличненській школі власне й відбулася науково-практична конференція, присвячена історії села.

Доцент Світлана Біла говорила про методику організації краєзнавчої роботи в школах району. Дала кілька слушних порад щодо цього педагогічному колективу та учням Уличненської ЗСШ.

Доцент Володимир Галик розповів про початки історії села, перші писемні згадки про нього, походження назви та символіку Уличного. Зокрема, дослідник наголосив, що саме цьогоріч, 18 листопада, минуло 570 років відтоді, як з’явилася найперша писемна згадка про найбільше село Дрогобиччини (1443 рік).

Доцент Юрій Стецик розповідав про життя та діяльність сільського пароха отця Михайла Вербицького та його спогади про події Першої світової війни на теренах Уличного та околиць.

Доцент Ігор Смуток поділився результатами свого дослідження Уличненської шляхти у ХУ-ХІХ сторіччях.

Старший викладач, постійний автор «Майдану» Богдан Лазорак оприлюднив досі невідомі факти з історії Уличного сторічної давності, років Першої світової війни.

Доцент Василь Ільницький виголосив доповідь «До історії національного визвольного руху у селі Уличне (1940-1950-ті роки): міфи і реальність”.

Після виступів учні школи показали літературно-мистецьку композицію, присвячену Січовому стрілецтву, котру схвально спрйняли гості.

На завершення директор школи Ярослав Савчин вручив вчителеві-історику Володимиру Савчину грамоту ґазети «Все про бухгалтерський облік» за плідну педагогічну діяльність та патріотичне виховання молоді. Відтак пан Ярослав подякував колективу історичного факультету ту Дрогобицького державного педагогічного університету за співпрацю та висловив сподівання на її продовження.

На це Володимир Галик зауважив, що незабаром в Уличному відбудеться ще одна важлива, небуденна подія. Адже дослідження, про які на конференції говорили дрогобицькі науковці, увійдуть до колективної монографії з  історії села, яка, ймовірно, побачить світ ще до кінця року. Й перша презентація унікального тому на майже тисячу сторінок відбудеться саме в Уличненській школі.

   

     

Джерело: Майдан - дрогобицька інтернет-газета
Категорія: Історія | Додав: Микола (11.02.2014)
Переглядів: 1637 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar

Випадкове фото
з альбому Доброгостів

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Система Orphus

Bystryi © 2010-2024
Конструктор сайтів - uCoz