Дрогобицький район Львівська область
Пт, 19.04.2024, 10:50
Меню сайту

Категорії розділу
Історія [19]
Знай наших [5]
Інше [9]

Свіжі коментарі

Пошук

Друзі сайту
сайт села Квітневе

Опитування
Звідки Ви дізналися про цей сайт?
Всього відповіди: 380

Для ознайомлення

Головна » Статті » Статті на місцеву тематику » Інше

Як будуть виглядати місцеві вибори 2020 в Трускавецькій ОТГ?

Цьогорічні вибори депутатів за пропорційною системою з відкритими списками є значно складнішими в плані висування кандидатів, підрахунку голосів та розподілу мандатів, ніж попередні. Тут є багато цікавих підводних каменів, які можуть кардинально змінити ситуацію. Спробуємо в них трохи розібратися, змоделювавши приблизні результати виборів (для прикладу).

Голосувати цьогоріч будемо за партії. Але з можливістю вибрати улюбленого кандидата.

Хто не в курсі, як це відбуватиметься, рекомендую почитати це роз'яснення.

Якщо коротко, то діятимуть такі правила:

1. Та партія, яка набирає найбільший процент голосів -  має в раді найбільше депутатів. Інші - менше. А ті, хто не набрав 5% - вилітають. При цьому їхні голоси пропорційно розподіляються серед переможців.

2. Кожна партія висуває не менше, як 5 (на практиці 5,6,7) кандидатів у кожному окрузі Трускавецької ОТГ. Округів 4:
округ 1 - село Модричі + північна частина Трускавця, кількість виборців 6709 (в т.ч. Модричі - 1027)
округ 2 - центральна частина Трускавця, кількість виборців 5436
округ 3 - село Станиля + південний схід Трускавця, кількість виборців 5666 (в т.ч. Станиля - 990)
округ 4 - села Доброгостів, Уличне, Орів, Бистрий, Зимівки, кількіст виборців 6724

(Загальна кількість виборців 24535)

3. Усі висунуті по різних округах кандидати складаються в один загальний партійний список, де важлива порядковість. Перший по списку - гарантовано отримує мандат, якщо партія набирає 5%. Інші по списку отримають мандати залежно від того, скільки партія набере процентів голосів (виборчих квот).

4. Виборці можуть змінювати загальний список партії, голосуючи за "улюблених кандидатів". Це означає, що якщо за кандидата проголосує більше як 25% від виборчої квоти - то він автоматично піднімається наверх списку. Виборча квота – це кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата. Для цього загальну кількість голосів за ті партії, які здобули від 5% підтримки виборців, а отже, беруть участь у розподілі мандатів у місцевій раді, ділять на кількість мандатів. Своєю чергою кількість мандатів, на яку ділитимуть кількість голосів виборців для обчислення квоти, – це різниця між загальною кількістю місць у раді та сумарною кількістю так званих гарантованих мандатів для кожної партії, яка пройшла до ради (по одному мандату на партію).

Щоб краще зрозуміти цей пункт, спробуємо змоделювати ситуацію.

Отже, відбулися вибори, середня явка склала 50%. Чому саме 50%? Тому, що до тепер на усіх виборах по Трускавці, Доброгостові і Уличному явка була 60%. Але цьогоріч вибори складні плюс карантин. Та й за прогнозами ГО "Опора" явка взагалі буде тільки 40%. Тому явка очікується значно нижчою. В нас, мабуть, явка буде трохи вищою, ніж середня по Україні, тому візьмемо цифру 50. Тобто, з 24,5 тис. виборців проголосують на дільницях близько 12 тис. чоловік. Відкинемо звідси 20% - це бюлетені, які будуть гарантовано зіпсовані (у Польщі після запровадження пропорційної виборчої системи під час проведення виборів за новими вимогами зіпсованими внаслідок неправильного заповнення були визнані 22% бюлетенів, але ми надіємося на краще). Залишиться близько 10 тис. голосів. Перш, ніж визначити виборчу квоту, необхідно знати, скільки партій набрали менше 5%, щоб відкинути ще ці голоси.

Партій у нас аж 15:

Батьківщина

Варта

Голос

Громадянська позиція

Європейська солідарність

За майбутнє

Конгрес українськи націоналістів

Народний Рух України

Національний корпус

Пропозиція

Самопоміч

Свобода

Сила і честь

Слуги народу

Удар

Є різні соціологічні дослідження, опитування, які вказують на те, що деякі партії є популярними, а деякі - ні. Але тут не все так просто. Так, якась частина людей буде голосувати просто за партії, навіть не ставлячи (або ставлячи майже навмання) цифру за якогось з кандидатів. Але найбільша інтрига в тому, що загальноукраїнський, чи навіть загальнорайонний чи загальноміський рейтинг партій може бути дуже сильно викривлений в певному конкретному окрузі в залежності від того, який кандидат представляє партію в даному окрузі. Бо все ж таки це місцеві вибори і тут у великій мірі виборці голосуватимуть за конкретну людину, яка буде їх представляти в раді плюс за своїх знайомих, родичів. Звичайно, що найпопулярніші партії старалися брати в кандидати найпопулярніших кандидатів. Але є винятки. Є популярні в Україні партії (наприклад, "Слуга народу"), які в нас без відомих яскравих кандидатів. З іншої сторони, є партії (наприклад, КУН), в яких низькі рейтинги по Україні в цілому, але високі в регіоні завдяки яскравим кандидатам.

Взагалі, трускавецька влада завжди славилася своєю різношерстністю. Наприклад, в теперішньому скликанні в раді представлено аж 9 політичних партій, які мають більше 5% мандатів (і ще стільки, що мають менше 5%). Десь так і буде цього разу. Тому ті партії-гіганти, які в загальноукраїнських рейтингах є фаворитами (наприклад, Європейська Солідарність, Батьківщина, Слуга Народу тощо) можуть випереджати інших з мінімальним відривом.

Тому цілком ймовірно, що з 15 політичних партій, які йдуть на теперішні вибори, десь половина (тобто 8) наберуть більше 5%. Але оскільки інші не значно відставатимуть, то багато голосів вилетить. Будемо вважати, що четверта частина голосів - це голоси за партії, які не набрали 5%. (це орієнтовно, якщо інші 7 партій наберуть 4,9%+4,5%+4%+3,5%+3%+2%+2%+2%=25,9%). Тому від 10 тис. голосів відкидаємо 1/4 і отримуємо 7,5 тис. Оскільки в нас пройшло 8 партій, то і відповідно 8 мандатів є гарантовано закріплені за першими по списку кандидатами. Їх згідно правил Виборчого кодексу ми віднімаємо від загального числа мандатів (26-8=18).

І, на кінець, 67500/18=416. 416 це і буде та виборча квота, яку ми рахували. Вона досить приблизна і може бути як меншою, так і більшою залежно від того, яка буде явка, скільки буде спорчених бюлотенів, скільки партій пройдуть та скільки в сумі голосів наберуть пратії, які не дотягнуть до 5%.

Від виборчої квоти беремо 25%. Виходить близько 100.

Це означає, що якщо якийсь із кандидатів в депутати набере в місті чи селі по своєму окрузі більше як 100 голосів - то він автоматично піднімається уверх по списку, а всі решта посуваються вниз. Якщо декілька кандидатів наберуть більше, як по 100 голосів - то догори по списку посувається той, хто набрав більше за іншого.

Число 100 також умовне, бо якщо явка буде 70% - то це число складе 150.

Враховуючи те, що по нашому 4-ому окрузі 6700 виборців, з яких проголосує 50% (на попередніх виборах було 60%), це 3350 чол. Здавалось би досить багато і не проблема набрати тих 100 голосів. Але справа в тому, що і кандидатів в депутати буде тьма тьмуща. Це 15 партій, в яких, як мінімум, по 5-7 кандидатів в одному окрузі. Це означає, що тільки на наші села (по нашому окрузі) буде, як мінімум, 80 кандидатів в депутати (загалом по ОТГ 340!), а то й більше. Якщо розділити усі голоси на цю масу кандидатів - то вийде всього по 40 голосів. Але звичайно, що хтось набере по 20-30 голосів (думаю, що менше мало хто набере, оскільки в кожного є якісь друзі, родичі, та й всякі вискочки-самовисуванці на цих виборах відсутні, оскільки вони партіям не вигідні). Тобто, половина голосів просто розпорошиться. Залишиться 1600 голосів на найрейтинговіших кандидатів. А таких буде не 2 і не 5. Бо на теперішні вибори йдуть майже всі гуру, хто раніше брав участь у не одних виборах. І вони йдуть від різних партій. Якщо тих 1600 голосів поділити на 10 - то це уже по 160 голосів на одного. А треба всього 100. Тому шанси подолати виборчий бар'єр 25% є у багатьох кандидатів. Але треба ще врахувати той фактор, що багато виборців просто не будуть ставити оті цифри в бюлетенях, голосуючи просто за партії. Також слід відмітити, що шанси подолати виборчий бар'єр є трохи більшими в нашому окрузі та окрузі №1, ніж у двох інших, бо ці округи більш чисельніші, ніж інші два, а виборча квота загальна для усіх. Найбільші шанси подолати виборчий бар'єр 25% від виборчої квоти будуть у тих кандидатів, які по своєму окрузі у своїй партії не мають сильних конкурентів.

А тепер найголовніше. Щоб кандидат, який йде від нашого округу, навіть якщо він набрав 100 голосів, потрапив в раду, потрібно щоб партія по даному округу набрала не менше виборчої квоти, тобто, не менше, як 416 голосів виборців. Якщо по нашому окрузі явка буде 50% (проголосує 3350 чоловік), то це означає, що партія, щоб набрати 416 голосів, має мати на окрузі рейтинг не менший за 12,5% (1/8 частина усіх виборців).

Якщо ж партія по окрузі набере 415 голосів (на один голос менше за виборчу квоту) - то вона по даному окрузі не отримає жодного мандату, бо число округлюється до найближчого меншого цілого, тобто, до нуля. Скажете, а для чого тоді взагалі оцей прохідний бар'єр у 5%? А ось для чого. Усі голоси, які залишилися після округлення до мандатів по округах - йдуть на другий етап підрахунку, де вони сумуються. Відповідно тут уже більше шансів, що разом додані голоси в купі та й дотягнуть хоч на один мандат. Але (увага!) ці мандати уже будуть розділені тільки по загальному виборчому списку. А те, що деякі депутати на округах набрали більше 25% виборчої квоти (100 голосів за нашими підрахунками) - уже не рахується. Ці голоси отримають тільки ті, хто йде в першій трійці по загальному виборчому списку.

Тому в більшості випадків (крім найпопулярніших партій, в яких рейтинг по округу більший за 12,5%) вийде ситуація, що в раду пройдуть тільки ті, хто йде в першій трійці загальних виборчих списків, а решта (ті, хто нижче по списку) є такими собі пішаками, призначення яких - забезпечити перемогу перших по списку.

12,5% - це звичайно, також умовна цифра. Вона може бути як 11% так і 14%

Деякі кандидати будуть лізти із шкури, щоб набрати отих 25% виборчої квоти (за нашими підрахунками, 100 голосів). І це може суттєво вплинути, як на явку (будуть звозити усіх своїх родичів на вибори) так і на порушення (будуть намагатися сфальсифікувати результати, наприклад, голосуючи по декілька разів, чи купуючи голоси). А чим більша явка - тим більша виборча квота. Тобто, вийде, що чим більше вони старатимуться - тим більше у них не буде виходити.

Взагалі, тепер партія буде мати сильний вплив на своїх депутатів і буде гнути свою лінію. У разі непокори, відхилення від лінії партії, депутата легко можуть відкликати через скликання конференції осередку партії і якщо за це проголосують 2/3 учасників зібрання. Тому якщо партія славиться корупційними скандалами, чи є антиукраїнською - то вона чинитиме вагомий тиск, змушуючи своїх депутатів гнути їхню лінію і може просто викидувати неугодних, навіть якщо вони набрали багато голосів на виборах.

Також відносно просто буде подати клопотання на відкликання депутата, за якого ми проголосували. Для цього достатньо зібрати більше підписів, ніж було віддано за нього голосів на виборах. Інша справа - чи проголосує з'їзд партії за припинення його депутатського мандату.

Як видно з розподілу округів, тільки наш 4-ий округ має можливість висувати своїх власних кандидатів. Модричі та Станиля розчинилися у трускавецьких округах. Але навіть це не гарантує селам Доброгостів, Уличне, Орів, Бистрий та Зимівки, що вони матимуть своїх представників у раді. Тобто, за цією виборчою системою нема чітко встановлених цифр, що Доброгостів буде мати стільки-то своїх депутатів, а Уличне стільки-то. Все буде залежати від розподілу мандатів по списках. Гарантовано в раду пройдуть тільки ті кандидати від наших сіл, які зараз є у першій трійці загальних виборчих списків партій при умові, що партія має рейтинг, більший за 12,5%. Такі у нас є тільки від Європейської Солідарності (№3 Стасик І.С., с.Уличне) та Конгресу українських націоналістів (№2 Стецівка В.І., с.Доброгостів). В решті партій усі перші місця за трускавчанами. Плюс ще пройдуть декілька кандидатів, які наберуть більше 100 голосів з числа партій, які наберуть більше 416 голосів по округу.

Якщо припустити, що дві-три найрейтинговіші партії наберуть по 20% (разом 60%), то крім них, від округу в раду ще пройдуть тільки 3 партії, не більше (бо якщо 40%, що залишилися поділити на 4, то це уже буде менше за 12,5%). Більше можуть пройти тільки при умові, що перші партії не наберуть по 20%. Але, якщо жодний з кандидатів від цих партій не набере 100 голосів, то тоді від цих партій в раду попадуть перші по загальному списку, серед яких представників нашого округу немає. Тому нашою стратегією має бути зосередженість на якомусь одному з кандидатів від партії, щоб він набрав 100 голосів. Є ще, правда такий нюанс, що хтось з першої трійки може набрати 100 голосів по інших округах, де вони йдуть і тоді прохідним там стає ще місце 4. Але це вже треба аналізувати більш детально, виходячи з рейтинговості перших по списку, які на інших округах. Та якщо першими по загальному списку партії є нерейтингові кандидати - то гарантія, що проходять тільки вони.

Ще один важливий момент - не буде окремих представників в раді від Доброгостова, Уличного, Орова, Бистрого чи Зимівок. Кожен з депутатів нашого округу буде представляти зразу одночасно усі наші села, бо в нас один спільний округ. За кожного кандидата по нашому округу зможуть голосувати мешканці усіх наших сіл. Доброгостівчани зможуть голосувати за кандидата з Орова, а орівчани за кандидата з Уличного.

Тому від Доброгостова може бути, як всього 1 депутат, так і 4, залежно від кількості кандидатів, які перші по загальному списку, від кількості кандидатів, які подолають 25% виборчої квоти та від того, чи набирає партія 12,5% по округу. Те саме і з Уличнем чи Оровом.

Слід відмітити також те, що по нашому округу йде багато кандидатів від міста. А деякі партії взагалі умудрилися не висунути по нашому округу жодного кандидата від наших сіл. 

Чому по сільському окрузі йдуть кандидати від міста? Перше - бо просто не знайшли в селі достатньої кількості кандидатів. Друге - в місті мають багато кандидатів, яких треба було пропхати якось у списки. Та чи варто взагалі голосувати за партію, яка не змогла в селі знайти достойних кандидатів? Значить вона далека від села і буде дбати тільки за місто.

Списки усіх партій та кандидатів можна переглянути ТУТ (наш округ №4)

 

Категорія: Інше | Додав: Микола (01.10.2020)
Переглядів: 1196 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
avatar
0
1 Микола • 21:39, 02.10.2020
розрахунки в статті оновлено, бо виявляєтсья, що загальне число депутатів Трускавецької міської ради буде не 34, а у зв'язку із змінами у Виборчому кодексі - 26
avatar

Випадкове фото

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Система Orphus

Bystryi © 2010-2024
Конструктор сайтів - uCoz