Дрогобицький район Львівська область
Чт, 02.05.2024, 23:20
Меню сайту

Категорії розділу
Історія [19]
Знай наших [5]
Інше [9]

Свіжі коментарі

Пошук

Друзі сайту
сайт села Квітневе

Опитування
Звідки Ви дізналися про цей сайт?
Всього відповіди: 380

Для ознайомлення

Головна » Статті » Статті на місцеву тематику » Історія

Хорове життя в селі Уличне на Дрогобиччині від 1920 року до сьогодення.
Вагоме місце у церковно-релігійному житті села Уличне упродовж 20-х років. ХХ – початку ХХІ сторіччя посідає діяльність церковних і світських сільських хорів. Активний розвиток хорового співу в Уличному починається з 1920 року. У цей час церковний хор зорганізував Микола Гамаль. Цей хор виконував як духовні так і світські твори.

У 1935 р. дяком церкви Св. Параскеви стає Іван Ковалів. Маючи музичну освіту та добре граючи на скрипці він організував мішаний церковний хор. Варто відзначити, що відбір хористів І. Ковалів проводив на досить серйозному рівні, спонукаючи майбутніх його членів до витримки та послуху. Під його керівництвом, хор окрім релігійних виконував ще й твори М. Вербицького, О. Кошиця та інших.

Після І. Коваліва місце дяка церкви Св. Параскеви обіймає Зубрицький, який проживав на Гірнянській Дорозі. За його стараннями церковний хор був реорганізований із мішаного на жіночий. Щодо Івана Коваліва, то він у 1949 р. після закінчення духовних студій, висвятився на священика і відійшов від керівництва церковною капелою. Проіснував цей хор до початку 1950-х років.

У 1954 р. диригентом церковного хору стає Карл Клюк. Одночасно він займається керівництвом духовного оркестру, який було сформовано за кошт від реалізації розбитих церковних дзвонів. Слід зауважити, що К. Клюк відповідально ставився до своєї роботи. З хором проводилися систематичні репетиції, що давало позитивні результати. Зокрема, церковний хор брав участь у різноманітних конкурсах, фестивалях та навіть співав у 1956 р. у Нагуєвичах з нагоди 100-річчя від дня народження Івана Франка. З 1958 р. керівником церковного хору стає Мар’ян Калапунь.

У 1971 р., із приходом о. Євгена Кохана на парафію с. Уличне починається реорганізація церковного хору. За його ініціативи було відновлено мішаний хор, основу якої слали старі хористи – сопрано: Катерина Пилипів, Марія Кінаш, Розалія Цішкевич, Анастасія Гамаль, Анна Савчин; альти: Марія Баняс, Анастасія Габчак, Катерина Кішкан; тенори: Богдан Кравців, Василь Сирватка, Василь Петрівський, Микола Кінаш; баси: Микола Федук, Михайло Савчин, Іван Кішкан, Костянтин Савчин, Василь Галик. До їх репертуару входять як забуті, так і нові чотириголосі твори:  Кастальського «Ангел Вопіяше», Д. Бортнянського «Єдин свят», «Єдинородний Сину», твори невідомих авторів, колядки тощо. Згодом регентом церковного хору стає Микола Ковалів, який модернізує його склад.

Від 1991 р. і по сьогоднішній час – регентом церковного хору є Леся Габчак (Кіндракевич). Упродовж більше як двох десятків років хор співав: Літургію у Гошеві на Ясній Горі; на відпусті у Волі; у церкві Святої Трійці м. Дрогобич; у церкві Анни м. Борислав; у церкві Введення с. Колпець; у церкві с. Рихтичі тощо.

Теперішній церковний хор церкви Св. Параскеви бере активну участь у проведенні державних свят (День Незалежності, свято УПА, Шевченківських свят). У репертуарі хору є твори М. Леонтовича, Д. Січинського, М. Вербицького, Я. Яциневича, С. Вожжаківського, «Воскресна утреня» А. Веделя. Склад хору є наступний – сопрано: Марія Куцюк, Марія Горячко, Ірина Горячко, Віра Стефанків, Ольга Стецик, Ірина Сипливчак, Дарія Мельникович, Марія Сирватка, Віра Бекеш; альти: Наталія Пшеницька, Марія Сирватка, Світлана Пилипів, Галина Гаврилів, Любов Чепенко, Лілія Манич, Галина Наум, Наталія Соболівська, Ірина Савчин, Розалія Ригус; тенори: Василь Кравців, Мирон Терлецький, Михайло Путятицький, Ярослав Яблонський, Ігор Гриньків, Ігор Дуб, Ігор Ригус, Ярослав Білан, Руслан Білан, Андрій Кіндракевич, Тарас Гавриляк, Микола Тарчанин, Павло Білан; баси: Микола Хоньків, Степан Цішкевич, Микола Стефанків, Орест Кіндракевич, Роман Хоньків, Микола Кінаш, Зеновій Петрівський. Солістами хору є: Ольга Стецик, Наталія Пшеницька, Марія Сирватка, Микола Стефанків, Василь Кравців. Вік хористів коливається від 15 до 76 років. У хорі є традиція – кожного року – 1 січня – відправляється служба Божа за здоров’я учасників церковного хору. Також є заведений пом’яник померлих.

Поряд з церковним хором від 1930-х років час-від-часу діяв і світський хор, який був організований при «Просвіті». В його репертуар входили твори як на світську так і на духовну тематику. Керівником хору, так як церковного, був І. Ковалів. Світський хор виступав переважно на фестинах, які проходили в с. Уличне кожного року. У післявоєнні роки керівництвом світського хору зайнявся тогочасний завідувач Уличненського будинку культури Іван Костецький.

Упродовж 1957 – 1959 рр. директором Уличненської школи була Є. Золотухіна. За її стараннями було створено учительський хор, керівником якого теж був М. Калапунь. Часто учительський хор виступав у м. Дрогобичі, по селах Стрийського району, у м. Львові. Репертуар учительського хору був різноманітним. Наприклад, хор виконував такий складний твір як уривок із опери «Запорожець за Дунаєм» Семена Гулака-Артемовського (дует Одарки і Карася). Зазначимо, що роль Одарки виконувала Любов Ортинська, а Карася – Микола Хоньків. Після М. Калапуня, учительських хором керували вчителі музики та викладачі Дрогобицького педінституту. У 1978 р. було створено сільський хор, керівником якого став Ігор Допілка, який одночасно курував учнівським хором та учнівським духовим оркестром. Зазначимо, що під його керівництвом учнівський духовий оркестр у 1979 р. побував на фестивалі у м. Києві. Згодом, І. Допілка як керівника хору замінив Гордій Пасіка, який був вихідцем із Стрия. Проіснував сільський хор до кінця 1980-х років.

Заново світський хор було створено 4 грудня 2008 р., який отримав назву «Підкарпаття». Ініціаторами створення хору стали: Ігор Ригус, Микола Стефанків, Іра Черепущак. Первинний склад хору налічував 12 осіб. Керівником хору став Мирон Якубів, концертмейстером – Оксана Якубів.

Перший виступ хору «Підкарпаття» відбувся у народному домі с. Уличне в часі святкування днів Т. Шевченка. З моменту дебюту хор «Підкарпатя» щорічно бере участь у концертах, приурочених до «Дня Матері», «Дня Незалежності України», «Дня УПА», «Дня Степана Бандери», «Дня людей похилого віку» тощо. Водночас хор «Підкарпаття» виступав з концертом до «Дня Незалежності України» у будинку культури м. Стебника, брав участь у фестивалі різдвяної пісні у цьому ж місті та ін.

У репертуарі хору «Підкарпаття» є твори на слова Т. Шевченка, К. Анатольського; колядки та твори на релігійні теми; патріотичні пісні в обробці для мішаного хору. Слід підкреслити, що учасники хору «Підкарпаття» проводять систематичні репетиції на чолі з керівником та концертмейстером у приміщенні Уличненської школи. Хор забезпечений власним інструменттом та костюмами, які були придбані за сприяння Сільської Ради с. Уличне. Відмітимо, що за період майже п’яти років існування, чисельність хору на початок 2013 р. зросла до 21-ї особи.

На сьогодні склад уличненського світського хору «Підкарпаття» наступний – сопрано: Леся Кіндракевич, Ольга Стецик, Ірина Черепущак, Світлана Стельмахович; альти: Любов Чепенко, Галина Гаврилів, Галина Кінаш, Світлана Пилипів, Галина Козак, Леся Севастейко, Леся Савчин; тенори: Ігор Ригус, Ігор Гриньків, Василь Стецик, Ярослав Яцуляк, Любомир Сирватка, Петро Кузів; баси: Микола Стефанків, Орест Кіндракевич, Микола Кінаш, Василь Гаврилів.

У підсумку зазначимо, що на сьогодні хор «Підкарпаття» с. Уличне має уже вагомі здобутки: перше місце у районному конкурсі вокальних сімейних колективів (травень 2012 р.); перше місце у районному конкурсі колядок (лютий 2013 р.). Володимир ГАЛИК, кандидат  історичних  наук, доцент кафедри всесвітньої історії  Дрогобицького державного педуніверситету імені Івана Франка.
Категорія: Історія | Додав: Микола (01.08.2013)
Переглядів: 1789 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar

Випадкове фото
з альбому Місця

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Система Orphus

Bystryi © 2010-2024
Конструктор сайтів - uCoz