Дрогобицький район Львівська область
Ср, 08.05.2024, 05:11
Меню сайту

Категорії розділу
Історія [19]
Знай наших [5]
Інше [9]

Свіжі коментарі

Пошук

Друзі сайту
сайт села Квітневе

Опитування
Звідки Ви?
Всього відповіди: 993

Для ознайомлення

Головна » Статті » Статті на місцеву тематику » Інше

Пам'ятники ПИСАНЦІ

 

  Писанка – один із яскравих видів декоративно-прикладного мистецтва України. Веселі писанки радують око, сприймаються як зразок високого мистецького смаку. 


  Історія писанок сягає в далеке минуле українського народу і пов’язана ще з язичницьким ритуалом возвеличення одвічного закону весняного відродження землі. Знамениті в усьому світі українські писанки беруть свій початок від прадавніх вірувань нашого народу. 

  Для Наших пращурів яйце було символом зародження життя, сонця. Найперше яйце, за легендою, мало всередині не жовток із білком, а зародок цілого світу. Розмальовані яйця присвячувалися сонцю й весні й розписувалися напередодні найбільшого свята весни.  

  Дослідники вважають, що українська писанка має понад 100 символічних малюнків. Наприклад, кривулька знаменувала нитку життя, вічність сонячного руху. Кривулька або безконечник — це символ початку і кінця. Тригвер або триніг символізував, на думку одних, небо, землю і повітря, на думку інших — повітря, вогонь і воду, треті вважали його символом життя людини. Четверті трактували його як символ неба, землі і пекла. Символічне навантаження мала і кольорова гама писанки. Червоний колір усимволізовував радість життя, любов, жовтий — місяць і зорі, урожай; зелений — багатство, буяння рослинного світу, його воскресіння; блакитний — чисте небо, здоров'я; бронзовий — матінку-землю; чорний з білим — пошану до померлих родичів, їхніх душ та ін. 

   Із запровадженням християнства змінюється поступово і символіка писанки. Вона стала символом радості і віри у Воскресіння Ісуса Христа як символу всепрощення. Для писанок були характерні такі орнаменти: решітки, віконця, клинці, вітрячки, кошики, грабельки, зірки, хрестики, павучки (символ працелюбства). 
Писанки використовували як опредмечений символ кохання, даруючи їх юнці. У народній медицині ними «викачували» хвороби. Свячені писанки закопували у землю (на високий врожай), клали у домовину, у ясла для худоби. Лушпиння із писанки кидали «на щастя» на дах оселі та ін. Цікаво, що писанкарство було притаманне лише тим етнічним групам, які стали називатися українцями.

   По всьому світу люди увіковічнили красу і велич української писанки у вигляді пам'ятників і архітектурних споруд. 

 

 

 

                 

Пам'ятний знак українській писанці в селі Доброгостів Львівської області

 

 

 

  В селі Братківці Стрийського району, що на Львівщині, встановлено та освячено пам’ятник Писанці, вартість якого оцінюють приблизно у 100 тис. грн.  Його зведення розпочали ще у 1999 році й планували закінчити до 2000-ліття Різдва Христового. Через фінансові труднощі роботи зі зведення пам’ятника затягнулися на вісім років. Тепер у центрі села стоїть велична різнобарвна писанка. Висота пам’ятного знаку 6,5 м, а його діаметр – 4 м, в середині розміщено Богородицю. 
  Завершити будівництво вдалося лише завдяки зусиллям сільської громади та меценатській підтримці. Ідея побудови символу писанки належить колишньому сільському голові села Братківці Миколі Ковачу. Він сам розробляв макет пам’ятника, консультуючись зі стрийським художником Ігорем Завозіним. Остаточний дизайн писанки та прилеглої території розробляли львівські митці Козак Орест, Войневич Андрій, Алієв Олександр. 

 


Пам'ятник писанці в селі Братковичі на Стрийщині.

 

   В Запоріжжі на острові Хортиця відкрили пам'ятник української писанки. Пам'ятник встановили на місці відкритого на острові святилища, що датується 3-2 тисячоліттям до н.е. яке також має контури яйця. 
   За словами гендиректора Національного заповідника ”Острів Хортиця” Костянтина Сушка, найближчим часом навколо нового пам'ятника планується обладнати майданчик і зробити пам'ятник писанці культовим місцем для молодожонів – місцем, куди молоді подружні пари зможуть приїжджати після РАГСу і проходити ”обряд благословення Хортиці”. 
   Унікальний пам'ятник виконаний з матеріалу, доставленого з Янцевського кар'єру, і розписаний художником Леонідом Нікітіним орнаментом, що повторює традиційні українські розписи писанки. 

 

 
Пам'ятник писанці на о.Хортиця

  Ще одне величезне яйце знаходиться в місті Коломия Івано-Франківської області. Ця споруда у вигляді пасхального яйця - єдиний в світі музей, який був побудований у вересні 2000 року спеціально для збереження і експонування великодніх яєць - писанок. Урочисте відкриття будівлі відбулося 23 вересня 2000 року, під час Х Міжнародного гуцульського фестивалю 
   Архітектурна споруда у формі найбільшого у світі писанкового яйця стала візиткою Коломиї і приваблює відвідувачів з усіх країн. Музей володіє колекцією понад 6000 писанок, представлених з переважної більшості областей України (Тернопільської, Львівської, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Одеської), а також з Пакистану, Шрі-Ланки, Білорусі, Польщі, Чехії, Швеції, США, Канади, Франції, та Індії. 

 

 

 

Музей писанки у Коломиї

 

 

  У містечку Веґревілі (Канада), велику частину населення якого становлять канадські українці, знаходиться найбільший у світі пам'ятник у вигляді писанки. ЇЇ висота 10 метрів. Щороку в липні у цьому містечку відбувається Український фестиваль писанки .
  Як це не дивно, але канадська писанка була створена як пам'ятник ... канадській кінній поліції! Історія почалася в 1973 році, коли уряд канадської провінції Альберта створив Координаційний комітет з організації в 1974 році святкувань на честь сторіччя Канадської кінної поліції (Королівської канадської кінної поліції). Комітет запропонував грошову субсидію місту, який захотів би поставити пам'ятник КККП.

  Торгова палата міста Вегревіль прийняла цей виклик. Пропозицій було багато, але найкращим було визнано гігантське пасхальне яйце, що символізує мир і безпеку, яку представники кінної поліції змогли забезпечити першим поселенцям цього регіону та їхнім нащадкам. Якщо не знати, що цими першими поселенцями були українські емігранти з Івано-Франківської області (тоді Австро-Угорщина), то вибір може здатися більш ніж дивним.

  Дизайнерський проект цього пам'ятника виконав програміст, професор Університету Юти Рональд Реш, причому розробка цього проекту вимагала створення нових комп'ютерних програм. 10-метрова «Писанка» - це величезна мозаїка, що включає 524 зірок, 1108 рівносторонніх трикутників, вона має 3512 зовнішніх граней і 177 внутрішніх розпірок і складається з 6978 деталей.

  Геометричний малюнок має досить складну символіку. Золоті зірки на кінцях яйця символізують життя і удачу, срібні і золоті трикутні зірки - Трійцю, а охоплює яйце срібна смуга - вічність. Але головний символ - це спрямовані до центра зуби срібного вовка, які якраз і є емблемою захисту та безпеки, яку забезпечили піонерам цього краю сили кінної поліції.
 

 

 

 

Пам'ятник писанці у Канаді
 
 
  Є пам'ятник писанці і в Румунії - в місті Сучаві. Як свідчить табличка, висота яйця складає 7,25 м, діаметр - 4,60 м, а вага - 1800 кг. Румуни вважають, що це найбільша писанка в світі, але ми-то знаємо вже, що це неправда ...
 
  
Писанка в Румунії
 

 

 А взагалі пам'ятників яйцю у світі багато. 

 

Село! — і серце одпочине,
Село на нашій Україні —
Неначе писанка село,
Зеленим гаєм поросло.
Цвітуть сади, біліють хати,
А на горі стоять палати,
Неначе диво.
А кругом Широколистії тополі,
А там і ліс, і ліс, і поле,
І сині гори за Дніпром.
Сам бог витає над селом.
Категорія: Інше | Додав: Капітошка (06.05.2011) | Автор: Галина Чайка
Переглядів: 10591 | Коментарі: 6 | Теги: Доброгостів, музей писанок Коломия, пам'ятник писанці, писанка Хортиця | Рейтинг: 5.0/2
Всього коментарів: 4
avatar
0
1 Іванка • 17:55, 10.05.2011
Доброгостівчани, розкажіть про свою писанку. Про неї в інтернеті інформації ніякої.... sad sad
avatar
0
2 Добр • 23:43, 11.05.2011
Чия ідея стврення памятника писанці в Доброгостові?
avatar
0
3 Василь • 17:07, 27.09.2011
Оце я розумію стаття, цікава!!!
avatar
0
4 Андрій Войневич • 21:16, 25.06.2012
Дуже зворушений, прочитавши на вашому сайті про те, що " В селі Братківці Стрийського району, що на Львівщині... Остаточний дизайн писанки та прилеглої території розробляли львівські митці І.Козак, О.Войневич, І.Алієв. " Єдине, що прошу поправити ініціали - Козак Орест, Войневич Андрій, Алієв Олександр. З повагою і вдячністю Андрій Войневич. Слава Ісусу Христу!
avatar

Випадкове фото

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Система Orphus

Bystryi © 2010-2024
Конструктор сайтів - uCoz