Собаки допитливі і цікаві, як малі діти. Вони вивчають світ найрізноманітнішими способами. Коли собака зрозуміє, що ви - джерело задоволення її потреб і бажань, вона почне експериментувати. Усілякими шляхами вона спробує привернути вашу увагу, поки один з них не принесе результатів. Ви повинні спрямувати її природні стремління в потрібне русло, по прийнятному для вас шляху.
Собаки прагматичні по своїй природі, вони використовують такі моделі поведінки, які з мінімальними витратами приносять максимальні результати. Так, якщо собака зрозуміє, що вона може домогтися свого, коли буде постійно скиглити (отут доречна аналогія з дитиною), то вона буде скиглити, якщо вдостоїться вашої турботи і уваги, коли буде відмовлятися від їжі, то вона буде відмовлятися від неї, а якщо помочитися на килим простіше, ніж очікувати, поки з нею погуляють, то вона буде мочитися на килим. Але якщо собака з першого разу засвоїть, що якщо буде підкорятися, то одержить похвалу і добре відношення (інакше їй покажуть, «хто в домі хазяїн»), вона вибере більш зручний для вас шлях. Суть дресирування собак полягає в тому, щоб з декількох методів навчання вибрати найбільш результативний.
Впевненість і послідовність - от ключові позиції при дресируванні собак. Це створює впевненість вашого собаки у вас і вашу впевненість у ній. Впевненість собаки закріплюється тим, що на певну її дію ви незмінно реагуєте тим самим способом. При дресируванні одні дії завжди заборонені, інші завжди заохочуються. Мінливість - лютий ворог дресирування, воно руйнує той надійний світ, у якому прагне жити будь-який собака будь-якого віку. Добре навчений собака знає, що йому можна, а що не можна. Він засвоює це шляхом постійного закріплення. Якщо собаку заохочують, коли він робить правильно, і поправляють, коли він щось робить не так, то він незабаром засвоїть прийнятну поведінку.
Команда "Поруч"
Прийом: Ходіння поруч
Ціль прийому: Виробити в собаки стійкі навички безвідмовного руху поруч із дресирувальником, як по команді, так і по жесту.
Умовними подразниками даного прийому є: команда "Поруч" і жест - удар долонею лівої руки по стегні.
Безумовні подразники - ривок повідком (хльосткий і різкий). Умовний подразник, який заохочує - команда «Добре, Поруч». Безумовний - поглажування і видача ласощів.
Методи і техніка побудови прийому: Заняття починають із вигулу собаки протягом 10 - 15 хвилин. Після цього - дресирувальник бере собаку на короткий повідок і ставить її з лівої сторони. Повідок береться в ліву руку на відстані 20 - 30 см від карабіна. Петля повідка одягається на праву руку повідок, що залишився, між лівою і правою рукою повинен бути із провисом.
Назвавши собаку по кличці, дресирувальник дає команду «Поруч», лівою рукою робить ривок повідком вперед (тим самим, показуючи напрямок собаці) і починає рух. Кожна зміна темпу руху дресирувальника повинна супроводжуватися командою поруч і хльостким ривком повідка. Якщо собака забігає вперед, то ривок роблять назад, відстає - уперед, якщо відходить у бік - на себе. У момент, коли собака займає правильне положення біля дресирувальника, вона заохочується погладжуванням і видачею ласощів.
При відпрацьовуванні прийому повідок не можна тримати в натягнутому положенні (відстань повідка від лівої руки до карабіна). При поворотах варто спочатку дати команду «Поруч», потім зробити ривок повідком у ту сторону, у яку виробляється поворот.
Через якийсь час заняття проводяться в будь-яку погоду і при наявності відволікаючих подразників.
У той же час починають відпрацьовування прийому на жест. Заняття проводиться за умови, що повідок перебуває тільки в правій руці.
Дресирувальник починає рух з одночасним ривком повідка і ударом лівою долонею по стегні. Команда вважається доведеною до кінця тоді, коли собака при будь-яких умовах, при будь-яких обставинах рухається поруч із хазяїном по його першій команді і без повідка.
Часті помилки:
Занадто несподіваний і сильний ривок повідка, занадто голосні команди і занадто часте використання загрозливої інтонації;
Використання парфоса (строгий нашийник), коли він взагалі не потрібний;
Натягування повідка (постійне), що створює в собаки надалі звичку тягти за собою хазяїна;
Занадто часте повторення команди "Поруч" без закріплення її ривком повідка.
Команда "До мене"
Прийом: Підхід до дресирувальника
Ціль прийому: Виробити в собаки стійкі навички безвідмовного підходу до дресирувальника по команді і жесту з будь-якої відстані і положення.
Умовні подразники - команда «До мене» і жест - різке опускання на стегно попередньо піднятої нагору правої руки.
Безумовні подразники - ласощі і підтягування собаки до себе (за повідок).
Методи і техніка побудови прийому: У перші дні побудова прийому починається з вільного положення собаки. Дресирувальник, гуляючи із собакою і намагаючись бути незаміченим нею, відходить назад на довжину довгого повідка. Потім називає її кличку і голосно з інтонацією, що заохочує, подає команду «До мене», показуючи приготовлені заздалегідь ласощі. Потім знову подає команду «До мене, Добре». І потихеньку починає відсуватися від собаки при цьому стоячи до неї обличчям. Як тільки собака підійде, дресирувальник віддає їй ласощі, гладить і дає заохочувальну команду «Добре, До мене». Всі ці команди вимовляються в ласкавій інтонації, яка заохочує.
Для того, щоб собака привчився сідати навпроти (пригодиться при використанні команди "Апорт") дресирувальника (при підході), дресирувальник робить зустрічний рух до собаки, коли вона перебуває на відстані від нього 1 метра.
Надалі, коли навичка буде відпрацьована команда «Добре» і дача ласощів виробляються, після того як собака підійде до дресирувальника. Після того, коли собака навчився підходити до дресирувальника на повідку і по команді, переходять до відпрацьовування на жест.
Техніка виконання жесту: Дресирувальник, назвавши кличку собаки, одночасно подає команду і жест. При підході собаки дресирувальник швидко бере повідок в ліву руку, проносить його позаду, тим самим, змушуючи собаку обійти його і по команді «Поруч, Сидіти» саджає її до лівої ноги.
Навичка закріплена, якщо собака з будь-якої відстані, у будь-який час, при наявності різних подразників, по першій команді і жесту швидко підбігає до дресирувальника, оббігає його із правої сторони і сідає до його лівої ноги.
Часті помилки:
Проголошення команди "До мене" із загрозливою інтонацією;
Занадто різкий ривок повідка;
Покарання собаки, яка підійшла до дресирувальника.
Команда "Сидіти"
Прийом: Посадка
Ціль прийому: Виробити в собаки навички чіткого виконання прийому «Сидіти».
Умовні подразники - команда «Сидіти» і жест - права рука зігнута в лікті, долоня відкрита і піднята вертикально.
![](http://bystryi.at.ua/_pu/0/s36152949.jpg)
Безумовний подразник- ривок повідком нагору і трохи назад і натиск на круп.
Методи і техніка виконання прийому: До прийому приступають не раніше, ніж через 5-6 занять. І відпрацьовують паралельно з прийомами ходіння поруч. Дресирувальник, маючи стоячу біля лівої ноги собаку, тримає її за повідок. Повідок у правій руці, на відстані від карабіна 10-15 см. Вимовляється команда «Сидіти», робиться ривок повідка вгору і трохи назад і одночасно з натисканням на круп. Як тільки собака сяде її заохочують.
Прийом доводять до того, щоб собака виконував команду з першого слова. Після того, як досягнуть результату утворення первинного умовного рефлексу, відпрацьовування прийому ускладнюють поступово.
Завданням дресирувальника є посадити спереду собаку, який перебуває від нього на відстані 1 метра.
Домігшись результату, відстань збільшується до двох метрів. Надалі відстань досягає 25 метрів. Витримка собаки на одному місці від 5 до 10 хвилин. При відході треба стежити, щоб собака не зривався з місця й не міняв положення. Якщо таке відбулося, дресирувальник вертається до собаки, із застосуванням подразників саджає її на теж місце. І починає заново відхід.
При дресируванні команди вона заохочується командою «Добре, Сидіти» і видачею ласощів.
Прийом відпрацьований, коли собака сідає по першій команді дресирувальника або по жесту, перебуваючи на відстані 25 метрів і витримує в цьому положенні 5 - 10 хвилин до нової команди.
Команда "Лежати"
Прийом: Укладання
Ціль прийому: Виробити в собаки навички чіткого виконання команди «Лежати».
Умовні подразники - команда «Лежати» і жест - підняти праву руку вперед (долонею вниз) на рівень плеча і швидко опустити вниз
![](http://bystryi.at.ua/_pu/0/s60192949.jpg)
Безумовний подразник - натискання на холку собаки, відвід передніх лапок вперед, ривок повідцем долілиць і трохи вперед.
Методи і техніка побудови прийому: Собака сидить з лівої сторони від дресирувальника. Він вимовляє команду «Лежати» і одночасно натискає лівою рукою на холку, правою рукою відводить передні лапи вперед. Або, взявши повідок в праву руку, робить ривок, спрямований долілиць і трохи вперед з одночасним натисканням на холку.
Як тільки собака виконує команду, її відразу заохочують ласощами і командою «Добре, Лежати». Собака втримується в такому положенні приблизно 10 - 15 секунд. Вправу повторюють через 2-3 хвилини. Домігшись від собаки чіткого виконання по команді «Лежати» біля дресирувальника з витримкою не більше 3 хвилин, переходять до відпрацьовування команди на жест.
Далі, коли собака буде лягати по першій команді й жесту на відстані довгого повідка, переходять до відпрацьовування прийому без повідця, час перебування собаки в положенні лежачи доводять до 5 - 10 хвилин, а відстань до 20-25 метрів.
Навичка вироблена, якщо собака з будь-якого положення по першій команді або жесту дресирувальника, що перебуває на відстані 25 метрів від неї, без помилок лягає й перебуває в цьому положенні 15 хвилин до звільняючої команди.
Команда "Стояти"
Прийом: Стояння
Ціль прийому: Виробити в собаки навички чіткого виконання команди «Стояти».
Умовні подразники - команда «Стояти» і жест - взмах рукою (долонею вверх), злегка зігнутою в лікті.
![](http://bystryi.at.ua/_pu/0/s47475286.jpg)
Безумовний подразник - підтримування рукою під живіт собаки і ривок повідком, спрямований уперед і трохи вгору.
Методи і техніка побудови прийому: Собака перебуває в сидячому положенні з лівої сторони, дресирувальник подає команду «Стояти» і одночасно робить ривок, піднімаючи собаку під живіт. Як тільки собака встав, її заохочують командою «Добре, Стояти» і ласощами. Домігшись від собаки чіткого виконання по команді «Стояти» з витримкою в 5 хвилин, переходять до відпрацьовування на жест.
Навичка закріплена, якщо по першій команді або жесту з будь-якого положення собака, яка перебуває на відстані 25 метрів від дресирувальника і без повідка встає і залишається в цьому положенні 15 хвилин.
Команда "Апорт", "Дай"
Прийом: Підношення предмета
Ціль прийому: Виробити в собаки стійкі навички підняття і підношення легких предметів по команді та самостійно.
Умовні подразники - команди «Апорт», «Дай», і жест - вільне викидання правої руки в напрямку предмета, з нахилом корпуса.
Безумовні подразники - річ (яка апортирується собакою), ласощі і ласки.
Методи і техніка побудови прийому: Собака на короткому повідку біля лівої ноги дресирувальника. Дресирувальник, тримаючи лівою рукою повідок, назвавши собаку по кличці, правою рукою дає понюхати предмет. Потім відкидає предмет на відстань 1 метра. Як тільки предмет приземлився, дресирувальник дає команду «Апорт», одночасно роблячи крок правою ногою вперед, вказує правою рукою на предмет.
Якщо собака схопив предмет, її відразу заохочують командою «Добре, Апорт».
Щоб собака тримав добре предмет у зубах, дресирувальник, тримаючи предмет, злегка тягне його на себе.
Якщо собака тримає предмет міцно і не кидає його на землю, то дресирувальник дає команду «Дай», забирає предмет. І негайно заохочує собаку. І по команді поруч переводить до лівої ноги.
Джерело: http://svitsobak.info |