Дрогобицький район Львівська область
Пт, 19.04.2024, 12:56
Меню сайту

Категорії розділу
Історія [19]
Знай наших [5]
Інше [9]

Свіжі коментарі

Пошук

Друзі сайту
сайт села Квітневе

Опитування
Звідки Ви дізналися про цей сайт?
Всього відповіди: 380

Для ознайомлення

Головна » Статті » Статті на місцеву тематику » Історія

Украдена річка Колодниця, або як Колодниця стала Уличанкою?

Через Доброгостів та Уличне протікає спільна річка. Якщо звернутися до карт Google, то підписана вона як Уличанка (чи Улічанка). На картах OpenStreetMap - Колодниця. У Вікіпедії в описі села Доброгостів в розділі справа "водойми" також фігурує р.Уличанка. В описі села Уличне так само Уличанка. Уличанка також все частіше фігурує на паперових картах, в сучасних енциклопедіях, бо внесена за радянського союзу в каталог річок України як ліва притока Колодниці. Отож, маємо ситуацію, що одна й та сама річка зветься по-різному. Спробуємо дослідити чому так і як має бути насправді.

Жителі Доброгостова добре знають, що річка, яка протікає селом, з давніх давен завалася Колодниця. В селі навіть є легенда, що назва річки походить від того, що в давнину нею масово переправляли колоди з-під "Ялини" дальше на обробку вниз по течії, від чого і пішла назва.

То чому ж на деяких картах та у Вікіпедії річка підписана як Уличанка?

Починається річка на північний захід від села Зимівки Сколівського району та, вбираючи води потічка Жолобни, перед Доброгостовом вливається у велике Доброгостівське водосховище , далі проходить через село Доброгостів та між Доброгостовом і Уличнем впадає у ще одну водойму - озеро, яке називається Уличанка. В озеро паралельно впадає ще одна річка - Бистра, яка тече із сторони села Бистрий.

Дальше річка, витікаючи із озера Уличанка проходить через село Уличне, де в районі стадіону в дану річку ще впадає потічок Яцків. Отож, окремої річки, яка б звалася Уличанка і впадала в басейн даних річок на території села Уличне немає.

Після Уличного річка тече до села Голобутів, де зустрічається з іншою рікою, яку теперішні карти та географічні довіднки називають Колодницею.

Вікіпедія каже, що "Коло́дниця — річка в Україні, у межах Сколівського (частково), Стрийського і Миколаївського районів Львівської області. Права притока Дністра (басейн Чорного моря)". Тобто, про Дрогобицький район мова зовсім не йде. - "Бере початок на північно-східних схилах одного з Орівських хребтів (Східні Бескиди), на околиці села Зимівки. Тече переважно на північний схід і (частково) північ. Впадає у Дністер на північ від села Рудники.

При цьому важливий нюанс. На берегах річки ще до села Голобутів розкинулося однойменне з річкою село - Колодниця.

Якщо Колодниця - це справді та річка, яка протікає Сколівським та Стрийським районами, то чому тоді в Доброгостові річка також називається Колодниця?

Для з'ясування даної проблеми звернемося в історію, а саме - до давніх історичних карт.

Почнемо з карти відносно недавньої - Детальна топографічна карта Львівської області 1977 року.

Тут ми бачимо, що річка в районі до Доброгостівського озера підписана як Колодниця, а за Доброгостовом як Уличанка. При чому Колодницею підписана одна з річок (чи потічків), яка впадає в Доброгостівське озеро. Інші, в тому числі та, яка тече із сторони Помярок, не підписані ніяк.

Йдемо дальше в минуле. Німецька карта Другої світової війни.

Колодницею (Kradnica) тут уже зветься річка, яка тече через Доброгостів аж до зустрічі з річкою Бистрою (Bystra). При цьому озер, ні одного ні другого на той час ще не було. Але дальше за Уличнем річка зветься Уличанка (Uliczanka).

Адміністративна карта Польської республіки 1937 року

Ситуація схожа. На території села Доброгостів річка зветься Колодниця (Klodnica), після Уличного - Уличанка (Ulichanka). Ще цікавий нюанс - річка, яка зараз зветься Колодницею і протікає через село Колодниця, на даній карті зветься Шипільска (Zhypilslki).

Йдемо дальше. Польська тактична карта Західної України (1924-1939 р.р.)

І що ми бачимо? Річка, яка тече через Доброгостів та Уличне підписана у двох місцях Колодницею. Один раз підписана в районі теперішнього Доброгостівського озера. Другий раз - на території села Уличне вже після озера Уличанка, якого на той час також ще не існувало. Але дальше, вже після уличного річка має назву Уличанка.

Щодо річки, яка тече через село Колодниця, то на території села вона має назву Колодниця, а перед тим - Шипільські (Zhypilski), що аналогічно назві на попередній карті. Інша ж притока на карті називається Медвежа (Niedzwiedzi). Тобто в селі Колодниця з річкою Колодниця виходить схожа ситуація як в селі Уличне з річкою Уличанка. Починається нізвідки.

Йдемо ще дальше.
Operationskarte R - австрійска карта Європейскої частини Росії 1914 року.

І бачимо, що річка, яка протікає через Доброгостів підписана Klodnica. А Уличанка уже взагалі ніде не фігурує. При цьому річка, яка тече через село Колодниця не підписана ніде. То виходить, що справжньою Колодницею вважали саме річку, яка текла через Доброгостів та Уличне? Можна уже було б зробити такий висновок. Але ми проводимо об'єктивне розслідування. Тому занурюємося ще дальше в минуле.

І так, Австро Угорська карта Дрогобицького району

Зверніть увагу, що Колодниця починається під Ялиною. Інша річка, яка в неї впадає ще до Доброгостова, називається Жолобни. Уличанкою річка підписана аж біля Голобутова. А річка, що веде до села Колодниця підписана взагалі як Селянка (Selanka). До того маємо річки Шипільсько (Shypilsko), Медвеже (Niedwiadck) та інші, але ніде не значиться що це Колодниця.

Ще одна Автстро-Угорська карта Дрогобича 1916 року

Тут видно тільки Доброгостів, але видно, що потічок, який зараз зробили річкою Уличанкою насправді зветься Жолобни

Спеціальна карта Західної України 1869-1912 років.

Klodnica підписана три рази: до впадання в неї потічка Жолобни (потічок також підписаний), на території села Доброгостів і між Доброгостовом та Уличнем. Після села Уличне - підпис Ulizhanka. В селі Колодниця річка так само не зрозуміло звідки появляється, бо до того зветься Шипільські (Zhypilski).

Австрійска воєнна карта Галіції і Буковини 1861-1864 рр.

В принципі, ситуація та сама. Різниця тільки в тому, що крім річок Колодниця (Klodnica Bach), Уличанка (Ulizhanka Bach), Бистра (Bystra Bach) та Тем'єнець (Temieniec Bach) на карті підписані ще три річки - Гнила річка (Hnyly Bach), Горділець (Hordilec Bach) та в центрі села Уличне - Slavie Bach, трохи далі -Yakow Bach. Можна було б припустити, що якась із них була початком річки Уличанки, але жодна з них не співзвучна з Уличанкою.

Карта Західної України Фрідріха фон Міга 1779-1783 рр.

На славнозвісній колоритній карті для пошуку скарбів австрійського квартирмейстера Ф.фон Міга річка після Уличного підписана Ulezhanka, але млин, який стоїть тут же на озері називається Kolodnice. Це свідчить про те, що назва Колодниця близька цій місцевості, а річка, вочевидь, носила паралельно дві назви.

Річка, що тече через село Колодниця при цьому не підписана ніде.

Якщо погляномо на дану карту в районі Доброгостова, то побачимо, що тут річка взагалі зветься Bistrina bach.

Ця назва тут була тоді популярною, оскільки на місці, де об'єднювалися дві річки було штучне озеро, а на озері стояв великий швидкий водяний млин (Bistrina mühl). І Бистрою тому просто назвали більшу із річок, якою була та, що текла через Доброгостів.

Велика карта Російської імперії 1812 року для Наполеона

І, вуаля, що ми тут бачимо? - Тут чітко вказано, що Колодниця - це річка яка тече із сторони Уличного та Доброгостова, а не із сторони Шипільська.

Колодницею тут зветься річка, яка тече саме через Доброгостів та Уличне, а не через село Колодниця. 

Правда, не ясним залишається питання, чому ж тоді так сталося що село яке знаходиться за 3 кілометри від справжньої річки Колодниці зветься Колодниця? Варіантів може бути декілька. Може село колись розташовувалося дальше на північ, але після його знищення завойовниками чи ще з якихось причин пізніше було перенесено більше на південь, зберігши при цьому свою стару назву. Можливо, навпаки, річка Колодниця в цьому регіоні змінила русло. Або ж просто село було названо так зовсім з інших причин. А однойменність з річкою стала спросто співпадінням. До речі, за інформацією, яка розміщена на офіційному сайті Грабовецької громади назва села походить зовсім не від річки.  Назву виводять від слова «Колодій». Мовляв, колись майстри-колодії видовбували з грубих дерев’яних колод відра, жолоби тощо, з яких напували худобу, зберігали молоко. Вони й давали назву селу. А в додаток сюди міг ще мати місце і факт, що недалеко річка Колодниця, якою, власне і могли доправляти сюди колоди. Тому й стали так називати село.

Але те, що Колодниця - це річка, яка тече із сторони Доброгостова є однозначним фактом, бо:
- всі стародавні карти Колодницею називють річку в Доброгостові
- всі стародавні карти річку, яка тече до села Колодниця називають Шипільські, а сусідній потічок Ведмежим
- якщо річка починається з одною назвою, вона не може в іншому селі просто так її змінити на іншу, якщо це та сама річка

 

А те що зараз річки переплуталися в назві, також зрозуміло, як могло статися. Оскільки в напрямку річки Шепільської було село Колодниця, то і річку почали так називати. З другої сторони, в Доброгостові зробили водосховище, яке дуже осушило гирло річки. Люди, які були проїздом в Голобутові, не хотіли вірити, що легендарна Колодниця менша за руслом ніж Шипільска. А, оскільки, не знали, як назвати цю річку, то назвали за назвою найближчого села в її напрямку - Уличного.

Якщо комусь не достатньо цих доказів, то можемо піти ще дальше в минуле. Але там назви річок вже не зустрічаються. І самого села Уличне також ще немає на картах, тому річки тим більше такої бути не може.
Карта Річчі закони 1767 року

Карта Галіції 1775 року

Автор дослідження М.Фендак

Категорія: Історія | Додав: Микола (27.09.2018)
Переглядів: 4656 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 4
avatar
0
1 budzyak • 20:21, 22.02.2020
А який в цьому сенс ??? Де ще такі приклади при яких навіть не всю а лише частину річки назвали в честь села ??? Існуюча практика говорить що навпаки в честь річки називають населений пункт....
avatar
0
2 Микола • 21:28, 29.02.2020
Сенс в тому, що дві річки, які впадають в одну - не можуть носити однакову назву.
Так вийшло, що Колодницею почали звати річку, яка текла із сторони села Колодниця. А іншу річку треба було якось називати також. От тому і звали на назвою найближчого населеного пункту.
avatar
0
3 budzyak • 12:36, 01.03.2020
По перше, не має в цьому ніякого сенсу а головне елементарної логіки і тим більше практики утворення назв річок, яка вказує на те, що саме річки дають назви населеному пункту а не навпаки !!!...Аргумент треба було якось назвати і назвали Уличанка...це не агрумент...а  бабка сказала...!!!
По друге, на тій же карті фон Міга у Доброгостові протікає річка не Колодниця а Бистриця Бич то де пропала вона і чому в її честь не назвали річку яка протікає через Уличне !!?? 
По третє, оскільки річка Бистри яка тече з Бистрів і річка Колодниця або ж Бистриця Бич яка тече  з Доброгостова зливаються в одну річку то цю спільну річку можна було з однаковим успіхом назвати і як Колодниця і як Бистри але чомусь не вибрали ОЧЕВИДНИЙ А ГОЛОВНЕ ЛОГІЧНИЙ із двох перелічених варіантів а назвали саме Уличанка !!?? МАБУТЬ на те були інші підстави а не бабка сказала !!!!
Такими підставами з одного боку могла стати власне третя річка початок якої був на місці сучасного озера Уличанка із джерел які зараз є на дні власне озера і яка носила назву саме Уличанка.
З іншого боку підставою могло стати невелике водоймище яке поглинуло озеро Уличанка але яке носило назву Уличанка і відповідно воно дало назву річці а згодом і озеру
І ще підставою могла стати і назва місцевості яка затоплена сучасним озером Уличанка
avatar
0
4 Микола • 00:07, 02.03.2020
Де ви колись таке бачили, щоб річка у її витоках звалася одною назвою (Колодниця), потім іншою (Уличанка) і потім знову тою самою назвою (Колодниця). Тому очевидно, що Уличанка - це фейк. 

Вибачте, але ваші байки, які ви сплітаєте настільки без логіки і спеціально вигадані, що читати це - даремна трата часу.

Випадкове фото
з альбому Уличне

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Система Orphus

Bystryi © 2010-2024
Конструктор сайтів - uCoz