Дрогобицький район Львівська область
Пт, 29.03.2024, 01:54
Меню сайту

Категорії розділу
Історія [19]
Знай наших [5]
Інше [9]

Свіжі коментарі

Пошук

Друзі сайту
сайт села Квітневе

Опитування
Звідки Ви?
Всього відповіди: 992

Для ознайомлення

Головна » Статті » Статті на місцеву тематику » Історія

Походження назви села Уличне

Найпопулярнішими версіями походження назви села Уличне (принаймні на час написання даної статті) є:

1. Від перших мешканців, які були вихідцями з племені уличів.

2. Від слова "лячно", ніби татари, ввійшовши до Доброгостова, далі не рушали, бо побоялися відважних і вольових людей. Тут кожному злодієві і непрошеному гостеві могли добре подрухотати кості. Тому такі в село боялися заходити і казали: «Ту лячно!».

На мій погляд, дані версії не витримують критики і хочу запропонувати версію, яка більш реалістична.

Спростування походження назви від племені уличів.

В нашому краї є кілька сіл, назви який співзвучні із назвами племен. Це, наприклад, села Дуліби, Угри, Кривичі, Поляни, Деревляни, Бойки. Така схожіть назв із племенами підштовхує декого вважати, що села походять саме від цих племен. Але:
1. Ці села співзвучні із звичайними повсякденними словами, які вживалися в побуті. Тому не факт, що тут якимось чином замішані племена. Чомусь сіл, які б були співзвучні з іншими племанами, назви яких складніші: Радимичі, В'ятичі, Сіверяни, Хорвати немає.

2. Племена зникли ще в X- столітті. Навіть якщо припустити, що дуліби чи уличі, від яких теоретично могла піти назва села і були вихідцями з племені дуліб чи уличів - то як вони могли на протязі багатьох століть зберегти свою самоназву?. Адже кров змішувалася, люди з одного села одружувалися з людьми з іншого. На кінець XVIII століття село Дуліби мало всього 13 будинків. Уличне також не набагато більше. Не могли вони на протязі століть зберегти чистокровність. І в результаті стало не важливо, чи ти з дуліб, чи з полян, чи з уличів. До речі, історики назву села Дуліби також не виводять від племені, бо вважають це абсурдним. Та й самі дуліби вже з 10 ст. стали зватися волинянами та бужанами. Скоріш за все назва "Дуліби" від слова "дулеб" - болг. дурний, неповоротний чоловік. 

3. Якщо село справді справді походить від вихідців з племені уличів, то чому воно не називається Уличі, Улицьке, Уличівське, а Уличне?

4. Як стверджують історики, уличі пізніше почали називатися угличами. Це ще більше віддаляє Уличне від уличів (угличів).

5. Немає жодних доказів, що Уличі були на наших землях. Їхня батьківщина - це південь України біля Дніпра. Пізніше вони кочували на захід на територію між Дністром та Бугом. До Уличного дуже далеко.

6. Уличі не були племенем в буквальному сенсі, вони були племінним союзом, який складався з різних племен, які мали свої назви. Уличі - це була загальна назва племінного союзу. Вихідця з цієї соціальної групи називали б скоріше не уличем, а за назвою племені. Ми ж поляка чи італійця, який приїхав в село не називаємо європейцем?

7. Якби назва села походила від прозвиська представника уличів улича, то село б звалось Улицьке (як Галич - Галицьке, Любич - Любицьке, Урич - Урицьке, Улич - Улицьке), а не Уличне  Але як відомо, поширене в Сколівському районі прізвище Улич не має ніякого відношення до племені. Основою прізвища Улич послужило церковне ім'я Юліан. Ім'я Улян є варіантом християнського імені Юліан, яке в перекладі з давньоримського означає «що належить до роду Юліїв», а також «кучерявий». В основу прізвища ліг простий варіант імені, який звучить як Уля.

8. В Словаччині та Польщі є села, які називаються Улич. І очевидно, що плем'я там ні до чого, бо ще дальше від ареалу поширення уличів.

Спростування версії походження села від слова "лячно"

Тут фантазія в когось, хто це придумав, розігралась не на жарт. Мало того, що слова не схожі, так ще й забули про те, що Доброгостів знаходиться на північному заході від Уличного, а татари йшли зі сходу, з боку Стрия. Як добре підмітив місцевий дослідник Ярослав Дуб, "вони, спочатку, мали б увійти в Уличне, а потім вже пояснити «доброгостівським знавцям монгольської», як їм в тім Уличнім було лячно…"

Щодо походжненя назви від прізвища "Улич"

Можна було б висунути ще одну теорію - походження назви села від прізвища Улич. В Україні з таким прізвищем на даний час згідно сайту ridni.org 474 людини. Але якщо поглянути на карту, як прізвище поширене по регіонах, то побачимо наступне: 
 
Найпоширенішими (у 7 разів порівняно з іншими районами) дане прізвище є у Сколівському районі. Детальніше дивіться ТУТ
Але чому ж тоді жодного такого прізвища нема в Дрогобицькому районі і зокрема в селі Уличне? Якщо б назва села справді походила від прізвища Улич, то в селі мали б бути люди з таким прізвищем. Якось дивно, що будучи такими шанованими в селі, що на честь них назвали село, вони потім зникли.

І якщо б назва села Уличне походила від прізвища Улич, то село б звалося Улицьке (як Галич - Галицьке, Любич - Любицьке), а не Уличне.

Найбільш об'єктивна версія

На мій погдяд, найвірогідніше, що назва села пішла від слова "улиця" - "Улично".

До речі, село на протязі століть звалося саме Улично, а не Уличне. І тільки в середині XX століття було перейменовано в Уличне.

Якщо подивитися на карту Фрідріха фон Міга, яка дає нам інформацію про поселення кінця XVIII століття,

то ми побачимо, що село Уличне складалося із багатьох хуторів, які були дивним чином поєднані великою кількістю вулиць. Такого в найближчій місцевості більше не зустрінеш. Переважна більшість сіл мали одну вулицю (як, наприклад, сусідній Доброгостів) чи максимум дві-три,  а до окремих будинків були просто стежки. Вірогідно, що кожен із хуторів в Уличному мав свою назву. А весь їх набір мешканці інших сіл якось мали називати. Тому й назвали Уличним. При чому на наших теренах слово "вулиця" тоді вживалося як "улиця" (до тепер його так вживають в словеньскій, чешській, польській, болгарській мовах). Слово «улица» також вживається в "Повісті временних літ". Тому й Уличне, а не Вуличне.

І якщо подивитися на назви сусідніх сіл, то ми побачимо:
Доброгостів - добрий гость
Довголука - довга лука
Монастирець - монастир
Гірне - гори
Любинці - любити
Колодниця - колода
Голобутів - голо бути
Грабовець - граб
Гаї - гай
Конюхів - коні
Зимівки - зимувати
Орів - Горів - гори

Тобто все елементарно просто. Села називали звичайними словами, які вживалися в побуті кожен день, а не якимось екзотичними племенами чи іншомовними словами, які не зутрічалися постійно в побуті.

В підтвердження цій версії є ще один важливий нюанс.

Деякі дослідники стверджують, що село колись звалось Гостиннe чи паралельно звалось Гостинне.

Так от моя прабабця колись казала "йду на гостинець", "йшла гостинцем". Під гостинцем вона мала на увазі центральну дорогу селом Доброгостів. Тобто, поняття дорога і гостинець - близькі. Тому й село Уличне паралельно називали Гостинне.

Гостинець — велика дорога, широкий битий шлях із упорядкованою проїзною частиною.

Термін «гостинець» походить від старослов'янського слова «гость» — подорожній купець.

І, до речі, назва села Доброгостів також, скоріш за все, походить не від того, що тут добре гостили. Якось воно смішно і неправдиво, щоб село назвали так через те, що тут добре пригощали (з чого б це раптом тут пригощали, а в сусідніх селах ні?) та й слово "гость" на час виникнення села мало інше значення. А від того, що жили в селі добрі "гості" - добрі купці.  Або інший варіант - що була добра дорога (добрий гостинець). Все залежить від того, коли саме виникла назва. І яке тоді значення мало слово "гость" - купець чи дорога. Добрий гостинець міг бути як противага "улицям". Тобто, їхали подорожні купці, проїхавши Уличне з багатьма "улицями", а далі було вже не "улично", а один "добрий гостинець". Але, оскільки словосполучення складне у вимові, то його з часом спростили до "доброгость".

Форма закінчення "-ичне", "-ично" в назві населеного пункту у всіх випадках похідне від назви об'єкта, який знаходився в селі чи його характеристики, а не імені, прізвища чи назви племені. Ось повний перелік сіл в Україні, які закінчуються формою "-ичне":
Улиця - село Уличне
Теплиця - село Тепличне
Світлиця - село Світличне
Пшениця - село Пшеничне
Залізниця - село Залізничне
Медик - село Медичне
Криниця - село Криничне
Фабрика - село Фабричне
Лози - село Лозичне
Осика - село Осичне
Верба - село Вербичне
Стовп - село Стовпичне
Патріот - село Патріотричне
Борогородиця - село Богородичне
І є одне єдине село, яке закінчується на "-ично". Це село Вижично. 
Така назва є для України не звичною. Вона більш притамана полській, словацькій мовам. Власне тому, мабуть, Улично і перейменувано в Уличне. Назва села Вижично походить від слова "вижній", тобто "верхній". Вижичне-Вижично. Тобто, слово означає характеристику села, яке очевидно, верхнє порівняно з іншими. Також є міста та села, які закінчуються на "-но":
Дубно (Дубне)
Велике Колодно (Колодне)
Рогізно (Рогізне)
Лозно (Лозне)
Ступно (Ступне)
Комарно (Комарне)
Дерно (Дерне)
Нуйно (Нуйне)
Лопушно (Лопушне)
Вікно
Сахно
Дохно

І ці слова також в більшості позначають певну характеристику населеного пункту відносно природніх чи штучних об'єктів. І в абсолютній більшості можуть звучати як на закінчення "-но" так само і на закінчення "-не". Тобто, можна зробити висновок, що такі форми закінчень слів в основному вказували на характеристику об'єкта, при чому характеристику на місцевості.

Є ще села Червоне Знамено, Веретено, Бородіно, Пушкіно і інші, в яких перед "-но" є голосна буква. Але це зовсім інша ситуація.

Плем'я в цей перелік якось зовсім не вписується, бо це не об'єкт , який нас оточує як от пешниця, залізниця, фабрика тощо і не характеристика об'єкта.

Взагалі абсолютну більшість сіл називали згідно їх характеристики на місцевості. Люди називали села тим, що впадало в очі, що запам'ятовувалося, що зовнішньо відрізняло село від інших. Там був монастир - село стало Монастирцем. Там були широкі лани - село стало Лани чи Ланівка. Те село було під лісом - стало називатися Підлісся. Інше село в центрі села мало три річки з мостами - стало називатися Мости.  В Уличному було Улично - стало називатися Улично.

Таким чином, скоріш з все, назва села Уличне походить від слова "улиця" і називається так через велику кількість в селі вулиць, в яких навіть можна заблукати.

Категорія: Історія | Додав: Микола (30.09.2018)
Переглядів: 2611 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 37
avatar
0
1 budzyak • 18:03, 26.01.2020
Карту фон Міга подивіться там стоїть назва села "Улично" а ви розписуєте про село "Уличне" може краще напишіть як і чому змінили назву села.... Або ж хоч один аргумент подайте про справжню назву села - Улично..
avatar
0
2 budzyak • 16:22, 31.01.2020
Самі собі суперечите - при чому тут милозвучність української мови якщо село і за польщі і за австрії і за німеччини називалось саме Улично, тобто воно із самого початку носило назву Улично а тому говорити треба про Улично а не про так звану українську милозвучну назву - Уличне.
І ще а де ваші улюблені приклади аналогічного походження назв сіл як це ви робили минулого разу наприклад - Криниця - село Креничне За ващою логікою і назва цього села за милозвучністю мала б бути не Криничне а Кренично і т.д. ??!!!
І ще ви так і не відповіли на один із попередніх аргументів про те, що - за вашою логікою село Уличне отримало свою назву на честь великої кількості вулиць а яку тоді воно назву носило коли в ньому була мала кількість вулиць або ж коли була одна вулиця ???!! - чи воно було безіменним !!???
avatar
0
3 Микола • 14:15, 05.02.2020
В Україні є одне єдине село, яке закінчується на "-чно". Це Вижично. Така назва є для України не звичною. Власне тому, мабуть, Улично і перейменувано в Уличне. Назва села Вижично походить від слова "вижній", тобто "верхній". Вижичне-Вижично. Також є міста та села, які закінчуються на "-но":
Дубно (Дубне)
Велике Колодно (Колодне)
Рогідно (Рогізне)
Лозно (Лозне)
Ступно (Ступне)
Комарно (Комарне)
Дерно (Дерне)
Нуйно (Нуйне)
Лопушно (Лопушне)
Вікно
Сахно
Дохно

Є ще села Червоне Знамено, Веретено, Бородіно, Пушкіно і інші, в яких перед "-но" є голосна буква. Але це зовсім інша ситуація.

Тобто, майже усі села так само можуть звучати, як на "-но" так і на "-не", не втрачаючи свого зісту. Бо це одне й те саме.

Візьміть навіть топонін Улично Капусне. Дехто каже так само Капуснно.

Тому, на мій погляд, сперечатися про закінченням "но" - це пуста трата часу. Воно нічого не доводить і нічого не спростовує.

Я відповів, чому ж не відповів. Ви просто не уважно читали. До того, як Уличне отримало назву, воно не існувало як село. Це були окремі хутори, кожний з яких мав, очевидно, свою назву (можливо за назвою теперішніх топонімів). Те, що колись Уличне було окремими хуторами, а не єдиним селом (як більшість на той час) можна побачити по карті фон Міга.

Причина такого некомпактного розселення в тому, що тут сходяться кілька річок, а в центрі ( в районі стадіону) долина, яка не придатна для забудови, бо підтоплюється.
avatar
0
4 Микола • 14:25, 05.02.2020
Написав коментар два рази. хотів видалити одну копію, зайшов в менеджер коментарів, там, очевидно було якась множиння позначка і разом з одним видалилося багато інших. І відновити їх уже не можливо.
Вибачте за незручності.
Добре, що вміст більшості відповідей було внесено колись у саму статтю.
avatar
0
5 budzyak • 15:58, 05.02.2020
Знову самі собі заперечите. Спочатку ви стверджували що село походить від великої кількості вулиць а зараз ствержуєте що село походить від великої кількості хуторів !!??? Спочатку визначіться від чого все таке назва походить оскільки вулиці і хутори це різні речі. Оскільки назва пішла від назви улиця а були не улиці хутори !?? 
Якщо було багато хуторів то назвіть їх....чи вони теж були безіменними... А якщо вони мали свої назви, то чому село не отримало одну із їхніх назв ??? Оскільки назвати село в честь великої кількості вулиць означає по суті залишити село безіменним Яка в цьому логіка і яка підстава ??!!. Де ще за такою логікою не те що в Україні а в світі називали села !!???
І ще за вашою логікою щоб утворилось єдине село спочатку треба щоб утворились хутори а може навпаки !!??
До вашого відома хутори у нас в Україні зявились як і в Уличному із Столипінською реформою початок 20 століття а не 15 чи 18 століття - і це повязано із тим, що люди виходили із общини і селились біля виділених земельних ділянок подалі від села. Тобто спочатку було село а потім зявились хутори а не навпаки.
Ваш приклад із назвою селе Вижнично пояснює лише граматику але не логіку у назві села Уличне. Логіку в назві самої Вижнично ви даєте оскільки воно означає його місце розташування а от логіки в назві Улична аналогічної немає...оскільки ви привязуєтеся із "адміністративим устроєм населеного пунку" а по суті навіть не єдиного населеного пункту а якихось окремих вулиць....Тобто приклад не підходить.
І знову де та межа у кількості тепер уже хуторів за якою їх сукупність, на вашу думку, отримуть назву в честь вулиць які в цих хуторах розміщенні ??? В чому тут логіка !??
І ще я вперше чую що Капусний називають Капуснно - це мабуть на Бистрах так називають або ви придумали оскільки місцеві так не називають....
На рахунок розселення є багато прикладів коли люди поселяються біля річок навіть знаючи про підтоплення і хати в Яцькові на Уличному підтоплює і нині але люди там живуть і не переселяються а тому - ваше пояснення не достатньо аргументоване про відповідне розселення.
Також крім граматики я не побачив ваших аргументів а головне логіки чому назву села змінили з Улично на Уличне !!!!?? І чому воно із самого початку і довгий час носило назву Уличне а 20 столітті раптом ви кажете що для України така назва не притаманна і тому її змінили. так якщо для України така назва не притаманнна то вона самого початку очевидно не виникла б !!! Це означає що ви просто заміняєте аргументи і навіть елементарну логіку в кращому разі на граматику. Два слова про граматику ви повинні враховувати і те що власні назви мають свої особливості утворення.... а у вас прикметник і правила його відмінювання і ті без привязки до причин відповідних змін
avatar
0
6 Микола • 19:56, 05.02.2020
Хіба велика кількість вулиць і велика кількість хуторів - це взаємовиключні поняття? Зовсім ні. Велика кількість вулиць якраз тому. що велика кількість хуторів.

Як вони називалися можна тільки здогадуватися. Писемні згадки навряд чи збереглися.
Хоч, можливо, вони і не називалися окремо. І спершу були без назви. А потім люди почали їздити через це поселення і так його назвали.
За вашою логікою села зразу після виникнення отримували назву? Ви думате до Гаї, Довголука, Монастирець, Доброгостів і так дальше отримали назву зразу, як появилися? Нічого подібного. Села спочатку були безіменними або ж носили якісь місцеві непопулярні назви, які не приживалися.

Ви не чіпляйтеся до слова "хутори". Я не мав на увазі хутори в тому розумінні, якому вони були при столипінській реформі. Ці хутори були окремим висліками. А тут всі поселення (умовно названі мною хуторами) були набагато компактніше розташовані.

На назви населених пунктів нашого краю свій великий відбиток залишила Польща. Адже наш край досить довго був окремо від решти українських земель. Тому і назви тут закінчувалися на польску манеру на -о. А пізніше, коли наші землі і мова почали консолідуватися з мовою решти території України -о в прийменниках почали міняти на -е. Тому і стала назва не притаманною Україні. Зрештою не тільки Уличне, а багато інших сіл були перейменовані з закінчення -о на -е. А також із закінчень -ов на -ів. Наприклад, Кавсько що біля Стрия стало Кавське. І дуже багато сіл, навіть той же Доброгостів, колись вживалися і писалися як Доброгостов, Грушов, Труханов, Кондратов і т.д. Так що тут нічого дивного.

Гаразд, давайте будемо тоді виходити з вашої логіки. Яким чином село, назване в чесь племені стало Улично? Чому інші села, тотожні з назвами племен так і залишилися Дуліби, Бойки, Кривичі, Поляни, Деревляни?

І чому нема таких сіл, як популярні племена В'ятичі, Сіверяни, Хорвати?

Я вам відповім чому. Тому що перші назви є більш вживаними в повсякденному житті словами. І вони також не походять від племен. А просто співзвучні, бо вживані. А ті племена, які мали більш унікальні (не тотожні із часто вживамними словами) назви тому і не збереглися в назвах населених пунктів. Бо насправді жодне село не походить від назви племені. З чого б це раптом село назвали назвою племені? Це вам не здається смішним? Як на мене - це смішно. Можна ще округ якийсь так назвати, країну, велике поселення, де справді жили колись ці племена. Але не село. При чому, яке зовсім далеке від ареалу поширення племені. Так села не називали. Взагалі села самі себе не називали. Села називали ті, хто проїжджав даним поселенням. Уявляєте, люди їдуть і бачуть - о, уличі ! ))) адже вони точно так само виглядають, як колись виглядали ці уличі))).
avatar
0
7 budzyak • 20:59, 05.02.2020
Я так зрозумів що ви нарешті визнаєте що логіки у ваших агрументах називати село в честь великої кількості вулиць не має є в кращому випадку лише граматика !?..
Велика кількість вулиць і велика кількість хуторів чи висілок мають значенння оскільки дійсно вулиці окремі можуть бути і безіменними а окремі хутори швидше за все матимуть хоча б якусь місцеву назву хоча б тимчасову...а тому походження села від першого і від другого має значення....Тоюто походження села від вулиць - це походження назви села від нічого та ще й з ніякою назвою...!!!
За Польші можливо і зручно було змінити назву селе із Улично на Уличне але змінили не за Польщі а за маскалів... І до того ж у нас Польща була і ще раніще за Австро-Угорщину то чому тоді назву села не змінили ???
На рахунок уличів чому ви думаєте що немає істориних даних про перебування уличів на прикарпатті ..???!! Вони є і я про них частково писав і можу привести цитати з відповідних історичних джерел а тому уличі у прикарпатті були однозначно...А якщо так то вони цілком могли заснувати село Чи не так !!???
Як повязати назву Улично із назвою племені... Дісно в честь племені населені пункти не називали АЛЕ в честь окремих представників чи преставника цілком могли назвати.... Тобто поселився представник племені уличі - улич чи уличі і місцеві стали називати ту місцевість уличне... Доречі приклади такої традиції в Уличному збереглись і до сьогодні наприклад є місцевість яку назвивають Малинівське на честь якогось господаря під прізвищем Малинівський. Також є міцевість під назвою Терлецька пуща - на честь господаря Терлецького... Тобто така традиція існувала..
А тепер складіть всі факти і ви зрозумієте що ПРИНАЙМНІ виключати версію походження села від назви уличі не можно оскільки є відповідні факти і саме головне логіка....Якої у вашій версії не має..
avatar
0
8 Микола • 21:52, 05.02.2020
1. Якраз походження уличного від слова "улиця" це одна найбільш логічна версія. Не льстіть собі, що я щось визнаю. У вашій версії, що село походить від племені логіка аж зашкалює. Поселення тоді займали по кільканадцять будинків. Така ситуація тривала 7-8 століть. І от це плем'я Угличів весь час одружувалося тільки самі між собою. Бо кожне покоління даного племені мало пам'ятати і усім переказувати, що це село племені углич. Дивно, що завдяки такій вдачі даних першопоселенців цілий Дрогобицький район не став називатися Углицьким. Як ви собі уявляєте, щоб село із декількох хат на протязі століть зберегло свою первісну назву, яка походила від племені? Це ж шанс один на тисячу. Бо люди змінювали одні одних і з часом було начхати, яке там плем'я де було. Люди виходили з практичності, з того, що є. що видно, що можна побачити, описати. Яким чином купці, які проїжджали цією дорогою могли постійно знати, що це плем'я уличів? Хіба що по табличці і з уст людини, яка про це постійно кричала. Ааа, спрвді при в'їзді в село була табличка - плем'я угличів (написана самими Кирилом і Мефодієм на замовлення уличів). І хто не проїжджав селом, знав що це угличі, а ні, сам вождь виходив і кричав - я углич. А ще села Дуліби, Уличне та Бойки постійно нападали одне на одне. Всі решта села були периферією. А ці були основними, адміністративними центрами племен)). Не казочки? Ну зовсім не прослідковується ніякої лінії взаємозв'язку. 

2. Щодо походження села Уличного від нічого. А походження села Гаї від гаїв - це що щось інше? Чи походження Довголуки від луки - це щось інше. Люди називали села тим, що впадало в очі, що запам'ятовувалося, що зовнішньо відрізняло село від інших. Там був монастир - стело стало Монастирцем. Там були широкі лани - село стало Лінівкою. Те село знаходилося позаду від села Грушів - стало називатися Зади. Інше в центрі села мало три річки з мостами - стало називатися Мости. Все це ні про що? Уличне мало багато вулиць - стало називатися Уличне.

3. Про Польщу ви мене не вірно зрозуміли. Я мав на увазі Польщу, яка прийшла сюди після Галицького-Волинського князівства і аж до приходу москалів. Це століття. Тому в нас були слова, схожими на польські.

4. Де є свідчення, що угличі були аж за Дністром, чи тим більше за Стрийом? Угличі переселилися між Дністер та Буг. Ви ще може вірите, що й гуцули походять від угличів? Чому ж уличняни тоді на гуцулів не схожі?))

5. Місцевість за іменем пана стали називати пізніше, коли та чи інша земля була передана тому чи іншому пану. А це був дуже сміливий Улич. Так тікав зі своєї батьківщини на подніпров'ї, що забіг дальше за всіх)).

Я не можу точно гарантувати, що село назвали так від того, що тут багато вулиць. Це просто версія, яка лежить найбільше на поверхні, найбільш логічна. Можливо слово "Уличне" за століття змінилося хто-зна з якого слова. Спільнокореневих слів до "уличне" багато. Але я більш ніж впевнений, що від назви племені назва села не могла піти.
avatar
0
9 Микола • 22:00, 05.02.2020
а ні, ще один Улич бігав більш моторніше, бо забіг аж у Словаччину, бо там також є село, навіть два села - Улич та Улич Кривий, які походять від племені угличів.
avatar
0
10 budzyak • 00:47, 06.02.2020
І до чого цей словесний понос... А мабуть прорвало.... як прорвало ту трубу...
Всі ваші приклади із назвами сіл крім назви уличного якраз і мають логіку... Наприклад село Гаї походить від назви місцевості де був гай а Доголука від назви місцевості де були луки тобто від природних чи рельєфних особливостей місцевості а у випадку з Уличнеме хіба йдеться про природні чи рельєфні особливості місцевості !!??? А ж ніяк а йдеться про якісь міфічні і безіменні вулиці а точніше їх велику кількість...Хіба не зрозуміла різниця....це ж очевидно...
І ще вулиці стають вулицями вже у цілісному населеному пункті а  не існують самі по собі без назв та ще й до того у великій кількості і як випливає з вашої так званої логіки обєдуюються в один населений пункт який замість своєї власної назви отримує назву що означає, на вашу ж думку, що просто вулиць багато....Де тут логіка ???!!!
і чому ви посилаєтесь на якихось купців які дали назву селу в той час як назву іншим селам давало на вашу думку місцеве населення ??? Де тут логіка чому такий особливий підхід до формування назви села саме Улично !!??? Чи може у вас особливе негативне ставленння до Уличного тоді це все пояснює... Що треба возвеличити своє село і принизити сусіднє...
І до чого тут гуцули, бойки і так далі...хіба про них я згадував ???
І до чого тут улич який бігав хіба це рівень ваших контраргументів. 
і до чого тут що назва села пішла від назви цілого племені ??? хіба я так писав !!?? 
Я написав що можливо вона пішла від назви людини чи групи людей які посилилися в цій місцевості але не вони самі кричали а місцеве населення сусідніх сіл їх сприймало і називало уличами...звідси і назва.. ви хоч тут різницю розумієте ??!!
На рахунок свідчить що уличі були у прикарпатті то почитайте для початку булгарські літописи які нещодавно відкрили...!!!
avatar
0
11 Микола • 12:42, 06.02.2020
Подивіться ще раз на карту села 18 ст., я село пошматоване вулицями. Називайте їх як хочете - шляхи, гостинці, але вони є.


І не відміну від інших сіл, їх тут дуже багато. 
Чому ви вирішили, що ознаками для найменування села мали бути тільки природні рельєфні особливості? Села називали і за штучними спорудами (Монастирець, Мости, Зимівки, Криниця, Городківка, Підмогилка, Передвір'я, Хатки, Поповичі, Вінкове і багато інших).

Яким чином я принижую село? Це ви його принижуєте, виводячи назву від якихось міфічних племен.
avatar
0
12 budzyak • 14:14, 06.02.2020
Аргументи у вас закінчились оскільки я потрапив в точку ви дісно хочете принизити село Уличне ....
А ваші всі аргументи зводяться лише до субєктивного трактування зображення села на одній лише карті та ще й 18 століття а не 15 століття коли село згадується вперше як Улично а також на схожості слів "Улиця" і "Уличне" - Хоча останній аргумент ви самі і спростували визнавши що однокореневих слів зі словом "Улиця" є багато і до того ж, на вашу ж думку, назва могла видозмінюватися.
А уличі  - як ви тут не вважали б не міфічне а реальне племя яке було і у прикарпатті теж... Дивіться нові історичні документи. Хоча я зрозумів що визнані історики, наприклад Грушевський який пише про уличів в прикарпатті і інші історичні документи  для вас не аргументи...
НАЖАЛЬ ВИ НЕ ОДИН ЯКИЙ ШУКАЄ ПРОСТОГО ПОЯСНЕННЯ НАЗВИ СЕЛА...ЗАЙМІТЬСЯ КРАЩЕ ТЛУМАЧЕННЯМ НАЗВИ СВОГО СЕЛА ...там також не все так просто... ПРИНАЙМНІ ТОДІ ВАС НЕ МОЖНА БУДЕ ЗВИНУВАТИТИ У ЙОГО ПРИНИЖЕННІ...!!
avatar
0
13 Микола • 20:37, 06.02.2020
Я навів достатню кількість аргументів. Ви просто їх не хочете бачити.
Натомість ви перейшли на особисті образи. Ваш рівень людини зрозумілий.

Я висловив свою думку виходячи з логічних висновків. Ви не спростували жодного. Спростуйте хоча б один, тоді будемо продовжувати дискусію. Наведу вам ще раз і чітко, бо ви щось заплуталися:
1. Уличне ще по іншому називали Гостинне і слова Уличне і Гостинне є одним поняттям - це вулиця.
2. Уличне на карті має мабагато вулиць.

Якщо ви стверджуєте, що у 15 столітті Уличне було ще меншим, не мало таких вулиць, то ви тим самим стверджуєте, що Уличне було дуже маленьким, отже, виникло максимум у 14 столітті. Але ви тоді самі собі протирічите, стверджуючи, що воно походить від племені угличів, бо плем'я існувало до 10 століття. 4 століття його вже не існувало, аж потім з'явилося Уличне?))

Спростуйте хоч б один з цих фактів, а верзіть тут дурниці всякі.

Історію України-Руси Грушевського я, на відміну від вас, очевидно, читав. Бо саме Грушевський описує, що угличі (до речі саме він стверджує, що угличів називали в останні їх прегіоди існування не уличами, а саме угличами) переселилися між Дністер і Буг. І наголошує на тому, щоб угличів не плутали з Лучичами, які були більше на Захід.

Щодо Бистрого, пишіть вашу версію, але тільки на основі фактів, а не ваших чергових вигадок. Тоді почитаю.
avatar
0
14 Микола • 20:56, 06.02.2020
Саме ці два аргументи стали причиною написання даної статті. Бо, побачивши таке співпадіння, я не міг мовчати і тому висунув свою точку зору.
А які у вас аргументи на користь того, що Уличне названо на честь вихідця з племені? Назвіть хоч один.
Тільки не називайте те, що уличі МОЖЛИВО перейшли аж за Буг. Бо це аргумент про ніщо. У вас є хоч один доказ вашого припущення? Є якась археологічна знахідка, писемний спогад чи хоча б логічний аргумент? Чи це все тільки ваша фантазія? Натомість, я вам наводжу декілька контраргументів:
1. Чому в Словачинні є село Улич? (що й там були угличі)?
2. Чому село зветься не Улич? Не Углич чи хоча б не Угличне, а аж Уличне? Яка логіка?
3. Угличі - це було не плем'я, а союз племен. Тому вихідця з цієї соціальної групи називали б за племенем, а не за назвою союзу. Ви ж поляка чи італійця, який приїхав у ваше село не називаєте "євпропеєць"? Правда ж? Ви його називаєте поляком чи італяйцем.
4. І навіть якщо б вихідець з племінного союзу 10 стоіліття якимось чином дав назву селу, то зберегти на протязі тисячоліття цю назву за селом, яке мало всього декілька будинків - це із сфери фантастики.
avatar
0
15 budzyak • 21:25, 06.02.2020
Наша після хороша починаємо все спочатку.... Вирішили піти по кругу...
Ви від мене вимагаєте археологічних знахідок а історичних документів про які я згадував вам не достатньо !!??. Для початку представте свої архіологічні знахідки або історичні документи за виключенням цієї однієї карти ....В той же час ви свої аргументи зводите до карти якої не було у той час коли село існувало мінімум 250 років. Крім цього його жителі і так звані купці не могли бачити села з повітря чи хоча б на цій карті щоб у них виникла асоціація як у вас про те щоб його назвати в честь великої кількості вулиць
Але це означає йти по повторному кругу...А це вже не цікаво !!!
avatar
0
16 Микола • 21:37, 06.02.2020
1. Вкажіть ваше джерело і конкретну сторінку, де написано, що уличі були в наших краях. Чи хоча б посилання на якусь статтю, яка це описує.
2. Жителям і не потрібно було бачити село згори. Їм достатньо було бачити, що заїхавши в село, від центральної вулиці відходить в різні сторони багато інших вулиць
avatar
0
17 budzyak • 09:28, 07.02.2020
Спочатку про назву про те що ваші угличі це ваша версія а не версія визнаних істориків 
1.Про назву уличі і угличі пише Грушевський в Т.1. Розділ 4, стор. 6:
Всї редакції лїтописи сходять ся на тім, що були „Уличі“, і що перші київські князї вели війни з „Уличами“. Правда, в новгородських варіянтах тут є ще ваганнє між „Уличами“ і „Угличами“, і в ріжних редакціях ріжні князї воюють з ними (Оскольд і Дир, Олег, Ігорь), але ясно, що ми маємо тут варіянти одного імени Уличів (думаю, що Угличі — то пізнїйша етимольоґізація імени Уличів 13)
2. Про місце розташування і про сліди уличів на прикарпатті і зокрема про село Уличне пише той же Грушевський Т.1. Розділ 4, стор.6: 
Про мішрацію уличів - На заходї улицькі осади сягали Бога, а може переходили й на правий бік його. В X в., головно уступаючи від натиску Печенїгів, а може — й примучувань київських князїв, вони пересунули ся в краї середнього і верхнього Богу та Днїстра 19).
Про поселення уличів і про Село Уличне як поселення уличів- 
19) Як на слїди сеї міґрації вказують на кілька назв в західнїх сторонах: Улич коло Стрия і другий коло Любачова, Улич на Сянї, і Улич в басейнї Уга (Ung). 
Остання фраза крім цього спростовує вашу версію походження назви Улича в Польщі яку ви вивели від імені Уляна.
Тепер я чекаю цитати із історичних документів істориків не менш шанованих як Грушевський які підтвердять вашу версію - про походження назви села від слова вулиця 
Можу привести і інші свідчення з історичних документів але спочатку спростуйте ці.....
avatar
0
18 Микола • 02:30, 08.02.2020
1. "думаю, що Угличі — то пізнїйша етимольоґізація імени Уличів" - його слова. Тобто, пізніше племена стали називатися Угличами.
2. Грушевський не стверджує, що Уличі переходили Буг, а пише: "а може й переходили". Це дві великі різниці. Водночас там же Грушевський пише: "Близше означити їх границь з иньшими українськими племенами ми не можемо; тільки очевидно, що коли Уличів з Тиверцями суздальська редакція садить по Днїстру, то Тиверцям головно зістаєть ся край на правім боцї Днїстра." Уличне ж знаходиться майже на 50 кілометрів далі від Дністра по правому березі.
В той же час відомий історик Іван Крип'якевичі ("Галицько-Волинське князівство", Київ, 1984. Розділ: Племінні об'єднання. Приєднання до Київської Русі), роблячи огляд даного дослідження Грушевського пише:


Михайло Драгоманов. У своїх «Листах на Наддніпрянську Україну» писав: «Без північних берегів Чорного моря Україна неможлива як культурний край; ми мали ті береги в часи Угличів, Тіверців і Тмутараканської Русі; ми відбили впять частину їх перед нападом турків у XV ст. і мусили так чи сяк узяти їх потім.", тобто, він уличів називав угличами.

Енциклопедія "Українська мова" (Київ, 2000), розділ Історія української мови пише:

"Ці східнослов’ян. племена — поляни, древляни, дуліби, волиняни (бужани), угличі (уличі), тиверці, білі хорвати, сіверяни, дреговичі, кривичі, словени, в’ятичі, радимичі — мали спільну в своїй основі мову ...
Достовірно можна твердити, що південносхіднослов’ян. племена — поляни, деревляни, сіверяни, угличі, тиверці, волиняни — не знали [g], у них було відсутнє акання і, ймовірно, палаталізація приголосних перед [е]."

Про угличів неодноразово згадує Ларвентіївський літопис і Новгородський літопис:
"Въ лЂто 6431, 6432, 6433, 6434, 6435, 6436, 6437, 6438, 6439, 6440,6441, /л.6./ 6442, 6443, 6444, 6445, 6446, 6447, 6448 1. В се лЂто яшася Угличи по дань Игорю, и ПересЂчень взятъ бысть. Въ се же лЂто дастъ дань на нихъ Свиналду."

Ви хвалилися, що "булгарські літописи прямо вказують на пересування ульчійців (уличів) в карпати та передкарпаття". Але так і не навели цитату з цих літописів. Чекаю.
avatar
0
19 budzyak • 11:03, 08.02.2020
Я не побачив у ващих джерелах підтвердження вашої версії походження назви села від великої кількості вулиць ...Де історичні джерела і відповідні цитати істориків.....
І Грушевського ви так і не спростували оскільки він прямо вказує на назви поселень уличів у тому числі біля Стрия....
Ви просто подали інших авторів і до того ж які лише висловлюють сумнів про поселення уличів на прикарпатті але прямо не стверджують що їх там не було....тобто в кращому випадку вони говорять 50 на 50... А тому це нічого не спростовує...
Перед тим як перейти до булгарських літописів спочаку приведіть цитати загальновизнаних істориків, які підтвержують вашу версію походження назви села...
avatar
0
21 Микола • 20:14, 08.02.2020
Я, на відміну від Вас, і не обіцяв історичних джерел походження села від слова "улиця". Для цього треба їхати в архів до Львова. Зараз не маю часу. Як буду там, пошукаю. Бо деякі ідеї, де це може бути записано є.
Те, що Грушевський просто згадав село Уличне і написав, що МОЖЕ та, а МОЖЕ й ні - це нічого не доводить і нічого не спростовує. Це пусте джерело. Якби він більш глибоко копнув, то, скоріш за все би зрозумів, що Уличне не може мати нічого спільного з уличами. Адже він по Історії України-Руси неодноразово визнавав свої помилки в попередніх томах і потім робив інші висновки.
Він справді шукав докази існування уличів Західніше від Буга та Дністра, бо згадав ці села. Але очевидно, що таких доказів не знайшов, бо інакше був би їх навів там. А він визнав, що не знає.
avatar
0
20 budzyak • 11:08, 08.02.2020
І про назву угличі і уличі не має однозначної думки як правельно їх називали і шановані сторики також розділились одні вважають їх угличами інші уличами так що тут також як мінімум 50 на 50....
avatar
0
22 budzyak • 09:04, 09.02.2020
Ви Грушевського назвиваєте пустим джерелом а свої версіїї безальтернативними...
Тоді про яку достовірність може йти мова...
Ваша версія без історичних джерел - це лише ваші фантазії і не більше
Знайдете їм підтвердження тоді продовжимо дискусію Якщо знайдете...В чому я дуже сумніваюсь..
avatar
0
23 Микола • 11:21, 09.02.2020
От для чого спеціально ось так перекручувати мої слова? Вам від цього легшає?
Пустими є тільки факти Грушевського про село Уличне. Бо вони в нього про ніщо не стверджують.
Моя версія грунтується на логічних висновках. Джерелами є історичні карти, лінгвістичні визначення понять та розповідь бабусі, яка підтвердила, що гостинне, уличне, це означає дорога, вулиця.

А ви брехач ще той. Для чого брехали про бугларські джерела, поширючи свою брехливу версію про уличів?
avatar
0
24 budzyak • 11:33, 09.02.2020
СПОЧАТКУ ПРЕДСТАВТЕ НА ПІДТВЕРДЖЕННЯ СВОЄЇ ФАНТАЗІЇЇ ІСТОРИЧНІ ДЖЕРЕЛА І ПРАЦІ ЗАГАЛЬНОВИЗНАНИХ ІСТОРИКІВ...
І ЛИШЕ ПОТІМ Я ПОДАМ БУЛГАРСЬКІ ДЖЕРЕЛА....
Про  так звану логічність ваших висновків я вже писав вище...
Бабусь я теж люблю але не до такої міри щоб на їх словах доводитти історичні гіпотези...
avatar
0
25 budzyak • 11:13, 10.02.2020
Ще два факти які спростовують вашу версію..
На початку я вам задав питання про словенські села Улицьке та Криве Улицьке ви тоді проігнорували його а тепер за них загадали
Так от обидва ці села, дійсно походять від слово "Улиця", АЛЕ
1. ВОНИ СВОЇ НАЗВИ ОТРИМАЛИ ПРАКТИЧНО В НАШ ЧАС ДЕСЬ У 19 чи 20 СТОЛІТТІ.
2. НАЗВА У НИХ НЕ УЛИЧНЕ А УЛИЦЬКЕ 
3. ОСОБЛИВІСТЮ ЦИХ СІЛ Є РЕЛЬЄФ МІСЦЕВОСТІ ТОБТО ВОНИ РОЗТАШОВАНІ В УЛОГОВИНІ А ТОМУ В НИХ ПО ОДНІЙ ВУЛИЦІ І САМЕ В ЧЕСТЬ НАЯВНОСТІ ЛИШЕ ОДНІЄЇ ВУЛИЦІ ВОНИ І ОТРИМАЛИ СВОЇ НАЗВИ А НЕ В ЧЕСТЬ БАГАТЬОХ ВУЛИЦЬ ЯК ВИ ГОВОРИТЕ ПРО УЛИЧНЕ ТОБТО ПІДХІД ПРОТИЛЕЖНИЙ ДО ВАШОГО

АЛЕ ПОВЕРНЕМОСЯ ДО ІСТОРИЧНИХ ФАКТІВ Я ЧЕКАЮ ПРЕДЯВЛЕННЯ ВАМИ ІСТОРИЧНИХ ПРАЦЬ ЗНАНИХ ІСТОРИКІВ ЯКІ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ ВАШУ ВЕРСІЮ, І ТОДІ ПРОДОВЖИМО
avatar
0
26 budzyak • 11:26, 10.02.2020
І ЩЕ ПРО НАЗВУ УЛИЧНЕ ЗВЕРНІТЬ УВАГУ ЩО ГРУШЕВСЬКИЙ НАЗИВАЄ СЕЛО НЕ УЛИЧНЕ А УЛИЧ КОЛО СТРИЯ МОЖЛИВО У НЬОГО БУЛИ ВІДОМОСТІ ЩО ПЕРВИННА НАЗВА СЕЛА НЕ УЛИЧНО А САМЕ УЛИЧ І ОСКІЛЬКИ У ПОЛЬЩІ ТАКОЖ БУВ СВІЙ УЛИЧ ТО МОЖЛИВО ПОЛЯКИ І ЗМІНИЛИ НАЗВУ СЕЛА З УЛИЧА НА УЛИЧНО. ВИ НАВІТЬ САМІ ТУТ НАПИСАЛИ ЩО ЗАКІНЧЕННЯ -НО - МОЖЕ БУТИ З ПОЛЬСЬКОЇ МОВИ
avatar
0
27 Микола • 16:04, 12.02.2020
Але ви казкар ще той  biggrin 
Села звуться не Улицьке та Криве Улицьке, а Улич (Ulič) та Улицьке Криве (Uličské Krivé, від того, що належить до адміністативних меж Улича)
Село Улич виникло значно раніше (не факт, що Уличне виникло скоріше), про що свідчать навіть ті ж карти фон Міга, де село Улич за кількістю будинків уже таке, як Уличне. І перша згадка про дане село - 1451 рік. І звалося воно тоді так само.
Ось сайт села - http://www.obeculic.sk/-historia, де можна почитати його історію виникнення.


Село Улич є також у Запарпатській області недалеко від двох вищезгаданих сіл. І між ними навіть нема спільної дороги (вулиці). Тому назва однозначно не від вулички. Там тече річка, яка зветься Уличка - права притока Ужа. Скоріше від неї пішла назва цих сіл.
avatar
0
28 budzyak • 20:57, 12.02.2020
Ось ви і прийшли до логічного висновку що села часто назвивають в честь річки а яка в Уличному річка - Уличанка тому і назва також могла піти від назви Уличанки а не від якихось там вулиць....
avatar
0
29 budzyak • 21:15, 12.02.2020
А назву самій річці могли дати хто - правельно ваші не любимі уличі...
avatar
0
30 Микола • 21:20, 12.02.2020
)) не існувало тоді і не існує зараз ніякої річки уличанки. Читайте про це тут - Украдена річка Колодниця, або як Колодниця стала Уличанкою?
де бере початок ця річка, якщо через Доброгостів протікає Колодниця?
avatar
0
31 budzyak • 23:41, 13.02.2020
так ви хочете сказати що уличанка отримала свою назву від назви села уличне !!??? Якщо так то ви знову відкриваєте америку як із назвою села від великої кількості вулиць а саме стверджуючи що назва села дає назву річці хоча насправді навпаки існує протилежна практика називати населені пункти від назви річок....Дивні у вас агрументи !!!?1
avatar
0
32 Микола • 12:30, 15.02.2020
Річки отримували назву скоріше, ніж населені пункти, це вірно. Тому в Уличному річка звалася Колодниця. Але дехто її звав Уличанкою, порушуючи це правило.
avatar
0
33 budzyak • 15:00, 15.02.2020
А який в цьому сенс ??? Де ще такі приклади коли навіть не цілій а частині річці давали назву населеного пункту ???
avatar
0
34 Микола • 21:29, 29.02.2020
Сенс в тому, що дві річки, які впадають в одну - не можуть носити однакову назву.
Так вийшло, що Колодницею почали звати річку, яка текла із сторони села Колодниця. А іншу річку треба було якось називати також. От тому і звали на назвою найближчого населеного пункту.
avatar
0
35 budzyak • 12:49, 01.03.2020
Про назву річок я написав під відповідною вашою статтею тому не буду повторюватися
ПОВЕРНЕМОСЯ ДО УЛИЧНОГО
ПО ПЕРШЕ, Інформація яку ви подали про село Улич і річку Улич на Закарпатті а також в про відповідні села в Словаччині це ще один історичний ДОКАЗ ПРО ПЕРЕБУВАННЯ УЛИЧІВ В КАРПАТАХ !!! і відповідні на те, як могла назва племені зберегтися до наших днів...
ПО ДРУГЕ, ВЖЕ МІСЯЦЬ ЧЕКАЮ ВАШИХ ІСТОРИЧНИХ ДОКАЗІВ ПРО ПОХОДЖЕННЯ НАЗВИ СЕЛА УЛИЧНЕ ВІД ВЕЛИКОЇ КІЛЬКОСТІ ВУЛИЦЬ. !!??!..
УДАЧІ !!!!
avatar
0
36 Микола • 00:03, 02.03.2020
Знову складаєте байки?))
Назва однойменних сіл в Словаччині і Україні пішла від річки. Це ж очевидно. А ви дальше за своє. Яка трансформація?)))

Ви брехун, казали, що маєте докази. А потім виявилося, що просто брехали. А тепер хочете якихось доказів від мене? Я ж вам місяць назад абослютно ніяких доказів не обіцяв. Ви знову брешете. Як можна бути такою людиною? І ще й хочете про щось сперечатися на історичні теми. Вам просто в нічому нема віри.
avatar
0
37 Микола • 20:50, 03.03.2020
Спочатку ви брешете, що Уличне згадується в булгарських літописах, обманюючи спеціально людей
Потім ви нафантазували, що Улицьке від того, що в ньому тільки одна вулиця, хоч це нісенітниця.
Далі знову складаєте різні байки, які немають нічого спільного із здоровим глуздом.

Я не маю часу на те, щоб читати і коментувати той брєд, який ви тут вигадуєте. Тому ви заблоковані на цьому сайті і більше не можете додавати коментарі.

Випадкове фото
з альбому Дорогою в село

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Система Orphus

Bystryi © 2010-2024
Конструктор сайтів - uCoz