Дрогобицький район Львівська область
Нд, 18.11.2018, 08:30
Меню сайту

Категорії розділу
Історія [17]
Знай наших [5]
Інше [6]

Свіжі коментарі

Пошук

Друзі сайту
сайт села Квітневе

Опитування
Звідки Ви?
Всього відповіди: 845

Для ознайомлення

Головна » Статті » Статті на місцеву тематику » Історія

Походження назви села Уличне

Як це не дивно, але найпопулярнішими версіями походження назви села Уличне є:

1. Від перших мешканців, які були вихідцями з племені уличів.

2. Від слова "лячно", ніби татари, ввійшовши до Доброгостова, далі не рушали, бо побоялися відважних і вольових людей. Тут кожному злодієві і непрошеному гостеві могли добре подрухотати кості. Тому такі в село боялися заходити і казали: «Ту лячно!».

Подобається людям щось таке оригінальне. Але насправді жодна із версій не витримує критики. І все значно простіше.

Спростування погодження назви від племені уличів.

Прихильники даної версії грунтують свій домисел на тому, що неподалік у Стрийському районі є село Дуліби, яке однозвучне із племенем дуліб.

Так, дулібами могли назвати село через те, що в ньому поселилися люди, в яких було прізвисько Дуліби. Але навряд чи село назвали так тому, що воно було продовженням якогось племені. Племена зникли ще в X- столітті. Чи були "дуліби" справді вихідцями з племені дуліб - можливо, але це було давно і навряд чи через декілька століть це вже грало якусь роль. Адже кров змішувалася, люди з одного села одружувалися з людьми з іншого. На кінець XVIII століття село Дуліби мало всього 13 будинків. Не могли вони на протязі століть зберегти чистокровність. І в результаті стало не важливо, чи ти з дуліб, чи з полян, чи з уличів. Самі такі невеликі поселення від X-го до XVIII-го століття навряд чи могли зберегтися на одному місці. А от прозвисько окремих сімей - так.

Тепер повернемося до Уличного. Уличі, згідно досліджень лінгвістів, називалися насправді "угличами", тобто село мало б мати назву Угличне. Навіть не Угличне, а просто "Угличі" за формою як село Дуліби. Але ми чуємо зовсім іншу форму назви.

Спростування версії походження села від слова "лячно"

Тут фантазія в когось, хто це придумав, розігралась не на жарт. Мало того, що слова не схожі, так ще й забули про те, що Доброгостів знаходиться на північному заході від Уличного, а татари йшли зі сходу, з боку Стрия. Як добре підмітив місцевий дослідник Ярослав Дуб, "вони, спочатку, мали б увійти в Уличне, а потім вже пояснити «доброгостівським знавцям монгольської», як їм в тім Уличнім було лячно…"

Найбільш об'єктивна версія

Найвірогідніше, що назва села пішла від слова "Вулиця" - "Вуличне" - "Уличне". І зараз поясню чому.

Якщо подивитися на карту Фрідріха фон Міга, яка дає нам інформацію про поселення кінця XVIII століття,

то ми побачимо, що село Уличне складалося із багатьох хуторів, які були дивним чином поєднані великою кількістю вулиць. Такого в найближчій місцевості більше не зустрінеш. Переважна більшість сіл мали одну вулицю (як, наприклад, сусідній Доброгостів) чи максимум дві-три,  а до окремих будинків були просто стежки. Вірогідно, що кожен із хуторів в Уличному мав свою назву. А весь їх набір мешканці інших сіл якось мали називати. Тому й назвали Уличне. При чому на наших теренах слово "вулиця" тоді вживалося як "улиця" (до тепер його так вживають в словеньскій, чешській, польській, болгарській мовах). Слово «улица» також вживається в "Повісті временних літ". Тому й Уличне, а не Вуличне.

І якщо подивитися на назви сусідніх сіл, то ми побачимо:
Доброгостів - добрий гость
Довголука - довга лука
Монастирець - монастир
Гірне - гори
Любинці - любити
Колодниця - колода
Голобутів - голо бути
Грабовець - граб
Гаї - гай
Конюхів - коні
Зимівки - зимувати

Тобто все елементарно просто. Села називали звичайними словами, які вживалися в побуті кожен день, а не якимось екзотичними племенами чи іншомовними словами, які не зутрічалися постійно в побуті.

В підтвердження цій версії є ще один важливий нюанс.

Деякі дослідники стверджують, що село колись звалось Гостиннe чи паралельно звалось Гостинне.

Так от моя прабабця колись казала "йду на гостинець", "йшла гостинцем". Під гостинцем вона мала на увазі центральну дорогу селом Доброгостів. Тобто, поняття дорога і гостинець - близькі. Тому й село Уличне паралельно називали Гостинне.

Гостинець — велика дорога, широкий битий шлях із упорядкованою проїзною частиною.

Термін «гостинець» походить від старослов'янського слова «гость» — подорожній купець.

І, до речі, назва села Доброгостів також походить не від того, що тут добре гостили. Якось воно смішно і неправдиво, щоб село назвали так через те, що тут добре пригощали та й слово "гость" на час виникнення села мало інше значення. А від того, що жили в селі добрі "гості" - добрі купці.  Або інший варіант - що була добра дорога (добрий гостинець). Все залежить від того, коли саме виникла назва. І яке тоді значення мало слово "гость" - купець чи дорога. Добрий гостинець міг бути як противага "улицям". Тобто, їхали подорожні купці, проїхавши Уличне з багатьма "улицями" потім бачили вже не "уличне" (гостинне), а один "добрий гостинець". Але, оскільки словосполучення складне у вимові, то його з часом спростили до "доброгость".

Ще один можливий варіант походження назви села від слова "улик" (вулик), але тоді б село назвали Уликове, а не уличне. Тим більше, що таке перекручування явно міняло суть слова, стаючи близьким до слова "улиця".

Таким чином, скоріш з все назва села Уличне походить від слова "улиця" і називається так через велику кількість в селі вулиць, в яких навіть можна заблудитися.

Категорія: Історія | Додав: Микола (30.09.2018)
Переглядів: 45 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Випадкове фото
з альбому Події

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Система Orphus

Bystryi © 2010-2018
Конструктор сайтів - uCoz